Bio rozpustný kakaový nápoj Equita, 375 g

Kód: E94111
Bio
128 Kč 111 Kč bez DPH 341 Kč / 1 kg
Skladem (5 ks)

Bio rozpustný čokoládový nápoj Equita

Detailní informace

Detailní popis produktu

Složení: třtinový cukr (75%), nízkotučný kakaový prášek (25%), kakao: nejméně 25%. Výrobce: Concado/Dominikánská republika Manduvira/Paraguaj, podíl Fair Trade: 100%


Manduvira byla založena v roce 1975. Cílem byla podpora členů při uvedení jejich výrobků na trh. Později se k tomu přidal požadavek vytvořit ekologické hospodářství, což by vedlo ke zvýšení tržeb z pěstování cukrové třtiny. Manduvira je jedním ze tří družstev v regionu Arroyas y Esteros (česky potoky a močály) a leží ve vzdálenosti devadesát kilometrů od paraguayského hlavního města Asuncion. Původně dodávaly producenti cukrovou třtinu k dalšímu zpracování do mlýna Otisa. Otisa přebírala také prodej a export hotového produktu. V roce 2006 však tato spolupráce skončila. Od té doby se Manduvira snaží jít vlastní cestou ? ovšem v úzké spolupráci se dvěma dalšími družstvy z oblasti: Arroyerse a Montillo. Manduvira zažádala o vlastní vývozní licenci a prodává svůj vlastní cukr. Pěstitelé cukrové třtiny však nedisponují vlastní nezbytnou infrastrukturou a tak jsou při zpracování cukru nadále odkázáni na externí zpracující závody v regionu.
Manduvira je od roku 1999 zapsána v registru výrobců Fairtrade. Od té doby mohlo být díky prodeji cukru v rámci Spravedlivého obchodu dosaženo významných pokroků. 50% Fairtrade prémií bylo investováno do projektů, které se týkaly infrastruktury a do sociálních projektů. Tak vznikla mimo jiné nová, dobře vybavená sběrná budova, k níž náleží i zdravotní středisko. Zde provozuje praxi jeden praktický lékař a jeden zubař. Platy obou lékařů platí Manduvira. Přístup mají všichni lidé z okolí. Se členy Manduviry se jedná za obzvlášť výhodných podmínek. Také byl pořízen jeden traktor, kancelář vybavená počítači a podpořena výuka na místní škole. Padesát procent prémií bylo vyplaceno přímo producentům cukrové třtiny, kteří tím financují obnovu a zlepšení svých domů, napojení na veřejný rozvod elektrické sítě, přístup k pitné vodě atd. Jak bylo zmíněno v úvodu, Spravedlivý obchod podporuje producenty cukrové třtiny prostřednictím garantované minimální ceny, která slouží k pokrytí výrobních nákladů. Minimální ceny ovšem nejsou v případě Paraguaje prostřednictvím FLO (Fairtrade Labelling Organisation) pevně stanoveny, nýbrž jsou každoročně znovu projednávány. Kromě toho se vyplácí Fairtrade-prémie v hodnotě 80US dolarů za tunu. Prémiový příplatek za produkty značky bio činí rovněž 80US dolarů za tunu. Poslední zmíněný se vyplácí přes vysoké ceny cukru přímo producentům cukrové třtiny.

Conacado (Confederación Nacional de Cacaocultores Dominicanos - celonárodní svaz pěstitelů kakaa v Dominikánské republice) sdružuje devět organizací výrobců, přičemž struktura organizace vychází z dvoustupňového řízení. Velká většina producentů, kteří jsou v Conacado zastoupeni, jsou malopěstitelé kakaa. Přes velikost organizace (130 základních organizací s celkově 9200 členy) se dbá na integraci všech dílčích organizací: Na valnou hromadu jsou pozýváni delegáti všech základních organizací, kteří volí představenstvo. Na úrovni organizace druhého stupně (9) se konají měsíční setkání, kterých se mohou účastnit dva zástupci ze všech členských organizací. Účast lze obecně označit jako dobrou. Hlavní cíle organizace Conacado spočívají vedle prodeje kakaa především v technické podpoře, zvýšování produkce prostřednictvím přechodu na ekologický způsob hospodaření, zajištění kvality a další zpracování surového kakaa. Conacado je jedno z mála sdružení, které je schopno exportovat fermentované kakao. Vedle široké podpory prostřednictvím Conacada profitují kakaový producenti díky garantovaným minimálním cenám od Fairtrade, k nimž se přidává další doplňková prémie. Pro kakaové boby pěstované v rámci Fair trade platí minimální cena na 1750 US dolarů za tunu (včetně 150 US dolarů za Fairtrade prémie). Fairtrade prémie slouží k uskutečňování opatření, která jsou prospěšná pro všechny členy družstva. O tom, jakým způsobem budou peníze z Fairtrade prémie využity, rozhodují členové společně. Pro kakaové boby z organicko-biologické výroby je vyplácen příplatek Fair trade 200 US dolarů za tunu. Tato prémie funguje jako podpora pěstování kakaa v rámci ekologického zemědělství. Oproti tomu cena kakaových bobů na světových trzích podléhá silným výkyvům od historicky nejnižšího stavu v únoru roku 2000 (750US dolarů) až k 1600US dolarů na počátku roku 2005.

Doplňkové parametry

Kategorie: Bio kakaové nápoje, rozpustné kakao
Hmotnost: 0.375 kg

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole:
Nutriční údaje
Průměrné výživové hodnoty ve 100 g výrobku: