Bio černý čaj Earl Grey, sáčky 24 x 2 g

Kód: EZ870348
Bez lepku Vegan Bio
76 Kč 66 Kč bez DPH 158 Kč / 100 g
Vyprodáno

Slavný černý čaj Earl Grey pěstovaný v horské oblasti centrální Šrí Lanky charakteristicky obohacený přírodní silicí bergamotu. Porcovaný, jednotlivě balený.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Tradiční aromatizovaný bio černý čaj Earl Grey z ekologického zemědělství, který využívá slavnou recepturu černého čaje a bergamotové silice. Podle ní se čerstvou silicí bergamotu aromatizuje černý čaj z horské krajiny centrální Šrí Lanky, do roku 1972 známé jako Ceylon či Cejlon. Pěstitelé Small Organic Farmers Association (SOFA) čerpají ze svých bohatých zkušeností při péči o čajovníky, sklizni i zpracování čaje a využívají energie a živin, které nabízí místní podnebí a půda. 
V principech fair trade, spravedlivého obchodu, se pak snoubí úcta k lidem i přírodě, a nabízí se tak skutečný čajový požitek. Pěstitelé čajovníků i sběrači čaje rozhodují demokratickým způsobem o tom, jak využijí společnou fair trade odměnu. Sociální prémie investují do zlepšení kvality vzdělávání, infrastruktury a zdravotnických zařízení. 

O vzniku čaje Earl Grey existuje hned několik legend. Dle té nejznámější je čaj pojmenován po britském premiérovi, hraběti (=Earl) Charlesi Greyovi, který recepturu dostal jako dar při své cestě po Číně v 19. století. Dle podobné legendy mu čaj daroval jeden mandarín jako poděkování za záchranu života. O něco méně poetická legenda pak praví, že když se Sir Charles Grey setkal s plodem bergamotu, nevěděl, jak ho používat. Kus tedy odsekl a hodil do šálku čaje. Vzniklý nápoj pak pojmenoval po sobě. Čistě prozaické vyprávění pak říká, že vše výše uvedené je výmysl a čaj vznikl v kancelářích britských obchodníků, kteří pomocí aromatických olejů vylepšovali chuť slabších a méně kvalitních čajů ve snaze napodobit ty drahé a vysoce kvalitní čaje. 

Vynikající bio černý čaj Earl Grey aromatizovaný bergamotem ve 24 nálevových sáčcích, jednotlivě balených.

Bio černý čaj od fair trade producentů SOFA ze Šrí Lanky

Příběh společnosti SOFA (Small Organic Farmers Association) se odvíjí od konce minulého století, kdy Bio Foods Ltd, úspěšný zpracovatel a vývozce organických produktů, inicioval její vznik. Jeho cílem bylo vytvořit ucelený výrobní řetězec pro bioprodukty z centrální Šrí Lanky. Projekt vyústil v založení SOFA v roce 1997 jako zastřešující organizace pro drobné bio producenty, kteří dodávají čaj, kokos i koření, které Šrí Lanku proslavilo už v 15. století.
V roce 1998 získala SOFA certifikaci Fairtrade pro čaj, a stala se tak vůbec první drobnou farmářskou organizací s certifikací Fairtrade na Šrí Lance. Certifikace pro koření následovala v roce 2006 a dodnes je na své cestě podporována společností Bio Foods a partnerskými fair trade organizacemi. I díky tomu v roce 2019 navázala spolupráci také s dalšími organizacemi, především s Ethical Tea Company (pro čaj) a Joint Agricultural Products (pro koření), což jí otevřelo další cestu pro rozvoj.

Při založení tvořilo společnost jen 189 členů. Dnes ji tvoří 3880 lidí, z nichž asi 1400 jsou ženy a jsou organizováni do 53 základních skupin v 5 regionech země. Členové SOFA vlastní v průměru 0,7 hektaru půdy a při vstupu musí splňovat požadavky ekologického zemědělství, tedy produkovat minimálně pět let bez chemických herbicidů a pesticidů a tři roky bez chemických hnojiv. Za ekologickou certifikaci odpovídá Control Union. 

Pěstování čaje, koření, rýže, kokosu, zeleniny a ovoce probíhá ve smíšené kultivaci. Pepř proplétá hřebíček nebo muškátový oříšek uprostřed čajových keřů a kokosových palem. Někteří producenti chovají krávy a kozy. Ty kromě mléka poskytují důležitý hnůj pro výrobu kompostu a hnojení pozemků. K soběstačnosti slouží především zelenina a ovoce. Zatímco muži se zabývají spíše pěstováním koření, ženy se věnují především výrobě čaje.

  

Příprava: sáček v šálku zalijte vroucí vodou a nechte přibližně 2 min. vyluhovat.

Složení: bio černý čaj, přírodní bergamotové aroma.

Doplňkové parametry

Kategorie: Černý čaj porcovaný
Hmotnost: 0.083 kg
Bezlepkové: ano
Bio: ano
Hmotnost: 48 g
Vegan: ano
Bio EU: Eko zemědělství dle norem EU
Fairtrade: Certifikace Fairtrade

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole:
Nutriční údaje
Průměrné výživové hodnoty ve 100 g výrobku: