Kompostovatelné kávové kapsle Etiopie s nulovým odpadem, 10 ks (pro Nespresso®)

Kód: LO121471
Akce Bez lepku Vegan
149 Kč –43 %
Fair trade kompostovatelné kávové kapsle Etiopia Lobodis s nulovým odpadem, 10 ks, Nespresso
149 Kč –43 % 85 Kč 74 Kč bez DPH 170 Kč / 100 g
Vyprodáno

Zcela výjimečná kávová kapsle z čistě rostlinných materiálů se skutečně nulovým odpadem plná výběrové 100% arabiky z domoviny kávy z regionu Oromia v Etiopii. Min. trvanlivost do 31.3.2022.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Důvodem slevy je datum minimální trvanlivosti do 31.3.2022.

Jedinečná fair trade káva arabika z hornaté západní části etiopského regionu Oromia. Právě tento svazový stát Etiopie je samou pravlastí kávy arabika a jeho část Kaffa jí dala jméno. Snad až 98 % kávy se zde dosud pěstuje v malých rodinných zahradách domorodců v nadmořské výšce 1300-1900 m n. m. a po ruční sklizni se zpracovává suchou, nebo mokrou metodou dle tradice a možností daného místa. Pražírna Lobodis ji pak ve Francii pečlivě praží asi 20 minut při průměrné teplotě 230 °C na světle hnědou barvu připomínající mnišský hábit. Výsledná káva má vyváženou, až sametovou chuť s mírně plnějším tělem a květinovou vůní s tóny meruněk. Jemná a velmi chutná káva, s intenzitou 8/12, která dělá čest svému původu a věhlasu.

Kávová oblast v jihozápadní části etiopské vysočiny je bohatá na lesy a čistou vodu, což spolu s úrodnou půdou a vhodným klimatem vytváří velmi příznivé podmínky pro pěstování kávy. Kávová zrna mají výrazně zaoblený tvar, pro který jsou rozeznatelná i vizuálně. Znalci a milovníci oceňují v každém šálku kávy z Etiopie její bohatost a různorodost s jemnou a svěží aciditou a typickým květinovým aroma.

Našimi partnery jsou farma Fahem, jejíž kávové zahrady se nachází v samém srdci jedné z nejkrásnějších oblastí původního lesa v zemi, v distriktu d'Atnago oblasti Djimmah. 80 stálých zaměstnanců pracuje ve stínu 15 druhů stínících stromů a spolupracuje s dalšími 600 pěstiteli kávy v okolí. Během sklizně se k nim připojí ještě 7 200 sezónních pracovníků. 
Kávová farma Limmu se nachází v oblasti Jimma a těží z bohatých hnědých a červených půd a relativně vysokých srážek. Pro lepší diverzifikaci pěstují její členové také kukuřici, bio med a chovají dobytek, ale 66 % půdy je vyhrazeno pro kávovníky. Přímo ovlivňuje životy 40 000 lidí a zajišťuje jim nejrůznější sociální služby. 
Bench Maji Coffee Cooperative Union byla založena v roce 2005 14 zakládajícími družstvy, aby svým členům pomohla získat spravedlivější cenu za jejich kávu, med a koření. Oblast Bench Maji je jednou z mála oblastí v Etiopii, která nebyla postižena cíleným odlesňováním a stále ji chrání původní přirozený hustý les starý pravděpodobně stovky let. Jejích 5000 farmářů v těchto lesích sklízí stále ještě divoce rostoucí kávu a zpracovává ji zejména tzv. suchou metodou, která šetří vodní zdroje a nevyžaduje náročnou zpracovatelskou technologii. Na ochraně místního lesa s družstvem spolupracují také projekty WCC (Wild Coffee Conservation) a PFM (Participatory Forest Management).

Etiopie je nejstarší nezávislou zemí Afriky a Oromia pak nejlidnatějším regionem její federace, tvoří přibližně 30 % území. Dle asi nejrozšířenější legendy kávovník objevil pasáček koz Kaldi na zalesněných svazích vysočiny v oblasti Kaffa (odtud jméno) v sousedství Limu snad už v 6. století. Všiml si energického chování svých zvířat po pozření červených bobulí, a tak jich pár přinesl do své vesnice. Místní mužové se báli špatného osudu, a tak je hodili do ohně, ze kterého se však po chvíli rozvinula omamná vůně. Pěstování kávy se pak stalo důležitou tradicí předků a i dnes se 50 % produkce spotřebuje přímo v Etiopii. Káva zde stále roste i divoce a kávový obřad je nedílnou součástí setkávání a udává rytmus dne ve městech i vesnicích. Káva z Etiopie je také jednou z těch nejvyhledávanějších a nejoblíbenějším na světě, zaměstnává na 15 milionů obyvatel a tvoří téměř 40 % veškerého exportu země.  

Kávová kapsle, která splní vaše očekávání
Inovativní kapsle s nulovým odpadem šetrná k životnímu prostředí. Je kompletně vyrobená z čistě rostlinných materiálů z obnovitelných zdrojů a je ze 100 % rozložitelná během 3 měsíců kompostování. Unikátní kapsle, která boří i ty nejpřísnější ekologické normy a zvyšuje laťku na celých 100 %.

Výjimečná Fairtrade a bio káva v unikátní kapsli, která posouvá vrchol v odpovědné a přitom snadné přípravě kávy a minimalizaci zátěže životního prostředí; či chcete-li, vaší ekologické stopy. Kompatibilní s Nespresso® kávovary. Vyrobeno ve Francii, od vývoje přes výrobu kapsle až po pražení a balení kávy.

Unikátní bio kávová kapsle s nulovým odpadem

Lobodis se na celých 5 let výzkumu a vývoje spojil s francouzskou společností PME, která se specializuje na výrobu ekologických obalů, a dokázal vyvinout kapsli vyrobenou výhradně jen z rostlin a obilovin (kapsle i víčko), zaručeně bez GMO, hliníku či plastu. Celá kapsle se ze 100 % vyrábí z obnovitelných surovin.

Díky tomu se také při kompostování ze 100 % do 3 měsíců kompletně rozloží a to bez zbytků toxických látek, těžkých kovů i fluoru.
Kávové kapsle jiných značek na našem trhu, třebaže kompostovatelné a třeba i se 4* certifikací OK biobased, nebývají vyrobené výhradně z obnovitelných zdrojů. Základem kapslí totiž zůstává polyester, syntetický plast vyráběný z ropy. Naše kávové kapsle Lobodis však znamenají průlom a laťku podílu vstupních rostlinných surovin posouvají na celých 100 %. Toto je kapsle, která teprve zavádí termín nulového odpadu. Kompletně z rostlin, kompletně rozložitelná.

Je nám proto velkou ctí zastupovat právě značku, pro kterou jsou i nepřísnější normy nedostatečné a vyžaduje víc. Značku, pro kterou je samozřejmý 100% férový přístup k pěstitelům kávy, její kvalitě a zpracování, a také životnímu prostředí. Takto zní tón vývoje, takto se chová společnost, které udává krok ve svém oboru.

Kávová kapsle, pro kterou nestačí certifikace

Označení OK biobased uděluje belgická certifikační organizace TÜV AUSTRIA, která dle podílu vstupních surovin z obnovitelných zdrojů přiděluje počet hvězdiček: 1 hvězdička = 20-40 %, 2 hvězdičky = 40-60 %, 3 hvězdičky 60-80 % a 4 hvězdičky = více jak 80 %. Lobodis šel ale použitím 100 % obnovitelných materiálů dále, až na hranu možného.

Logo OK compost pak dokládá, že kapsle je z alespoň 90 % biologicky odbouratelná. Lobodis jde však i v tomto o krok dále a garantuje 100% kompostovatelnost bez škodlivých látek a zbytků těžkých kovů (nulový obsah těžkých kovů a fluoru je také nad požadavky normy).
Ekologická norma EN 13432 garantuje celkovou biodegradaci za 3 měsíce průmyslového kompostování. Je na místě férově upozornit, že norma počítá skutečně s průmyslovým zpracováním, což ne každý obchodník přiznává a láká na snadné získání domácího kompostu. My jsme si tohoto omezení vědomi a doporučujeme prázdné kapsle odkládat spíše do obecních sběrných nádob na bio odpad či sběrných dvorů a kompostáren. I pokud kapsle skončí ve spalovně, neprodukuje žádné toxické plyny.


Závazek odpovědné spotřeby

Nepoužívejte, prosím, běžné kávové kapsle. Váží totiž více, než samotná káva uvnitř! Vyprodukujete tak víc (jednorázového) plastového a hliníkového odpadu, než kolik suroviny vlastně použijete. Představte si, že byste si koupili 1 kg mouky v sáčku, který by vážil 1,032 kg (zhruba v tomto poměru je to u běžných kapslí). To přece nedává smysl. Tyto kapsle však váží jen 2,7 g (plus 5 g kávy uvnitř).

Nezapomínejme, že každé gesto se počítá. Přechodem k odpovědnější spotřebě přispíváme k ochraně naší planety. Nechceme ignorovat dopad konzumace kávových kapslí na naše životní prostředí a zde je naše odpověď. Jiné kapsle jsme ani nenabízeli a i do budoucna slibujeme, že 100 % je pro nás minimum.Příprava: použijte 1 kapsli na 1 šálek kávy v Nespresso® kompatibilním kávovaru na kapsle a čerstvou, nejlépe filtrovanou čistou vodu. Na ristretto nastavte 25 ml vody, na espresso 40 ml vody a na lungo 110 ml vody.

Nespresso® je ochranná známka třetí osoby a není v žádném spojení s Fair Trade Centrum s.r.o.

Doplňkové parametry

Kategorie: Fair trade kompostovatelné kávové kapsle s nulovým odpadem, Nespresso® kompatibilní
Hmotnost: 0.091 kg
Bezlepkové: ano
Bio: ne
Hmotnost: 50 g
Vegan: ano
Lobodis: Fair trade garance Lobodis
Obal: Obal z rostlinných materiálů
Kompost: Kompostovatelný obal

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole:
Nutriční údaje
Průměrné výživové hodnoty ve 100 g výrobku:

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení