Kompostovatelné kávové kapsle Guatemala s nulovým odpadem, 10 ks (pro Nespresso®)

Kód: LO121488
Akce Bez lepku Vegan
149 Kč –42 %
Fair trade kompostovatelné kávové kapsle Guatemala Lobodis s nulovým odpadem, 10 ks, Nespresso
149 Kč –42 % 86 Kč 75 Kč bez DPH 172 Kč / 100 g
Skladem (7 ks)

Zcela výjimečná kávová kapsle z čistě rostlinných materiálů se skutečně nulovým odpadem plná výběrové 100% arabiky z úrodné sopečné půdy se sladkým aroma. Min. trvanlivost do 31.3.2022.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Důvodem slevy je datum minimální trvanlivosti do 31.3.2022.

Lahodná fair trade káva arabika z departementu Chimaltenango v jihozápadní Guatemale. Kávu zde pěstují potomci slavných Mayů v rodinných zahradách uprostřed divoké a často velmi obtížně přístupné oblasti sopečných hor ve výškách 1500-2500 m n. m. Drobní farmáři využívají úrodnou a na minerály bohatou sopečnou půdu a po ruční sklizni kávové třešně zpracovávají mokrou cestou. Pražírna Lobodis pak kávu ve Francii pečlivě praží asi 20 minut při průměrné teplotě 230 °C na světle hnědou barvu připomínající mnišský hábit. Výsledkem této souhry je lahodná a vyvážená káva se středně plným tělem a aromatickými tóny medu a čokolády.

Posvátná země Mayů a kolébka mayské civilizace, dnešní Guatemala, je nejlidnatější zemí Střední Ameriky. Její historii provází řada vládnoucích diktátorů, nestabilita i krvavá občanská válka na konci 20. století. I dnes jde o chudou zemi potýkající se s kriminalitou a drogovými kartely. V polovině 19. století se v zemi vybudovaly obrovské plantáže, latifundios, vlastněné zahraničními obchodníky, na kterých se vytrácel onen posvátný vztah k zemi předků. Tyto latifundie nezmizely, ale vznik družstev v padesátých letech umožnil drobným rolníkům znovu získat část kontroly nad půdou a produkcí. Odvětví kávy dnes tvoří na 40 % hodnoty vývozu zemědělských produktů Guatemaly a nepřímo zaměstnává třetinu obyvatel.

Lahodná fair trade káva od pěstitelů z malých družstev

Jedním z vývozců je také federace FEDECOCAGUA, kterou v roce 1969 založilo 19 družstev pěstitelů kávy s cílem získat lepší přístup na mezinárodní trh a vyšší ceny pro jednotlivé drobné farmáře. Toto sdružení je také vůbec nejstarší partner firmy Lobodis, první francouzské pražírny fair trade kávy. Právě od FEDECOCAGUA dorazily v roce 1993 do Francie vůbec první pytle kávy označené logem Max Havelaar Fairtrade. Dnes sdružuje na 20 000 pěstitelů kávy a mezi nimi i "naše" malá družstva pěstující tuto vynikající kávu:

Lidé z družstva Sen Pedrana pěstují některé své kávovníky v regionu San Pedro Yepocapa i přes 3000 m n. m. vysoko a tvoří ho 30 mužů a 10 žen. Družstvo El Pensativo propojuje 56 pěstitelů kávy a oproti sousedům ze San Pedro, které v roce 1998 hurikán Mitch způsobil škody, které se dodnes nepovedlo napravit, pěstitele El Pensativo ohrožuje říčka, která protéká jejich územím a hladina nebezpečně stoupá při každém silném dešti. Na 356 pěstitelů (z nichž asi 25 % tvoří ženy) družstva Acatenango pak obhospodařuje svahy Acatenango, třetí nejdůležitější sopky ve Střední Americe. Celý tento kraj v centrální Guatemale místní nazývají "zemí kávy" a její pěstování je zde tradicí předávanou z generace na generaci.  

Kávová kapsle, která splní vaše očekávání

Inovativní kapsle s nulovým odpadem šetrná k životnímu prostředí. Je kompletně vyrobená z čistě rostlinných materiálů z obnovitelných zdrojů a je ze 100 % rozložitelná během 3 měsíců kompostování. Unikátní kapsle, která boří i ty nejpřísnější ekologické normy a zvyšuje laťku na celých 100 %.

Výjimečná Fairtrade káva v unikátní kapsli, která posouvá vrchol v odpovědné a přitom snadné přípravě kávy a minimalizaci zátěže životního prostředí; či chcete-li, vaší ekologické stopy. Kompatibilní s Nespresso® kávovary. Vyrobeno ve Francii, od vývoje přes výrobu kapsle až po pražení a balení kávy.

Unikátní bio kávová kapsle s nulovým odpadem

Lobodis se na celých 5 let výzkumu a vývoje spojil s francouzskou společností PME, která se specializuje na výrobu ekologických obalů, a dokázal vyvinout kapsli vyrobenou výhradně jen z rostlin a obilovin (kapsle i víčko), zaručeně bez GMO, hliníku či plastu. Celá kapsle se ze 100 % vyrábí z obnovitelných surovin.

Díky tomu se také při kompostování ze 100 % do 3 měsíců kompletně rozloží a to bez zbytků toxických látek, těžkých kovů i fluoru.
Kávové kapsle jiných značek na našem trhu, třebaže kompostovatelné a třeba i se 4* certifikací OK biobased, nebývají vyrobené výhradně z obnovitelných zdrojů. Základem kapslí totiž zůstává polyester, syntetický plast vyráběný z ropy. Naše kávové kapsle Lobodis však znamenají průlom a laťku podílu vstupních rostlinných surovin posouvají na celých 100 %. Toto je kapsle, která teprve zavádí termín nulového odpadu. Kompletně z rostlin, kompletně rozložitelná.

Je nám proto velkou ctí zastupovat právě značku, pro kterou jsou i nepřísnější normy nedostatečné a vyžaduje víc. Značku, pro kterou je samozřejmý 100% férový přístup k pěstitelům kávy, její kvalitě a zpracování, a také životnímu prostředí. Takto zní tón vývoje, takto se chová společnost, které udává krok ve svém oboru.

Kávová kapsle, pro kterou nestačí certifikace

Označení OK biobased uděluje belgická certifikační organizace TÜV AUSTRIA, která dle podílu vstupních surovin z obnovitelných zdrojů přiděluje počet hvězdiček: 1 hvězdička = 20-40 %, 2 hvězdičky = 40-60 %, 3 hvězdičky 60-80 % a 4 hvězdičky = více jak 80 %. Lobodis šel ale použitím 100 % obnovitelných materiálů dále, až na hranu možného.

Logo OK compost pak dokládá, že kapsle je z alespoň 90 % biologicky odbouratelná. Lobodis jde však i v tomto o krok dále a garantuje 100% kompostovatelnost bez škodlivých látek a zbytků těžkých kovů (nulový obsah těžkých kovů a fluoru je také nad požadavky normy).
Ekologická norma EN 13432 garantuje celkovou biodegradaci za 3 měsíce průmyslového kompostování. Je na místě férově upozornit, že norma počítá skutečně s průmyslovým zpracováním, což ne každý obchodník přiznává a láká na snadné získání domácího kompostu. My jsme si tohoto omezení vědomi a doporučujeme prázdné kapsle odkládat spíše do obecních sběrných nádob na bio odpad či sběrných dvorů a kompostáren. I pokud kapsle skončí ve spalovně, neprodukuje žádné toxické plyny.


Závazek odpovědné spotřeby

Nepoužívejte, prosím, běžné kávové kapsle. Váží totiž více, než samotná káva uvnitř! Vyprodukujete tak víc (jednorázového) plastového a hliníkového odpadu, než kolik suroviny vlastně použijete. Představte si, že byste si koupili 1 kg mouky v sáčku, který by vážil 1,032 kg (zhruba v tomto poměru je to u běžných kapslí). To přece nedává smysl. Tyto kapsle však váží jen 2,7 g (plus 5 g kávy uvnitř).

Nezapomínejme, že každé gesto se počítá. Přechodem k odpovědnější spotřebě přispíváme k ochraně naší planety. Nechceme ignorovat dopad konzumace kávových kapslí na naše životní prostředí a zde je naše odpověď. Jiné kapsle jsme ani nenabízeli a i do budoucna slibujeme, že 100 % je pro nás minimum.Příprava: použijte 1 kapsli na 1 šálek kávy v Nespresso® kompatibilním kávovaru na kapsle a čerstvou, nejlépe filtrovanou čistou vodu. Na ristretto nastavte 25 ml vody, na espresso 40 ml vody a na lungo 110 ml vody.

Nespresso® je ochranná známka třetí osoby a není v žádném spojení s Fair Trade Centrum s.r.o.

Doplňkové parametry

Kategorie: Fair trade kompostovatelné kávové kapsle s nulovým odpadem, Nespresso® kompatibilní
Hmotnost: 0.091 kg
Bezlepkové: ano
Bio: ne
Hmotnost: 50 g
Vegan: ano
Lobodis: Fair trade garance Lobodis
Fairtrade: Certifikace Fairtrade
Obal: Obal z rostlinných materiálů
Kompost: Kompostovatelný obal

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole:
Nutriční údaje
Průměrné výživové hodnoty ve 100 g výrobku:

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení