Bio zrnková výběrová káva Yirgacheffe Beriti z Etiopie, mikrolot, 200 g

Kód: LO223489
Tip Bez lepku Vegan Bio
319 Kč 277 Kč bez DPH 1 595 Kč / 1 kg
Skladem (5 ks)

Výjimečná bio káva arabika s vysokým cuppingovým hodnocením pomalu sušená přírodní metodou ve výšce nad 2000 m n. m. s kouzelnými tóny manga a meruněk.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Opravdu výjimečná káva arabika pocházející ze samotné pravlasti kávy v Etiopii. Region Yirgacheffe na jihozápadě Etiopie je pro své vysoce kvalitní kávy známý po celém světě a někteří kávy z této oblasti řadí mezi vůbec nejlepší na světě. Výsadní postavení si pak vybudovala stanice Gebed Beriti, která zpracovává kávové třešně asi od 2000 drobných pěstitelů kávy v okolí tzv. suchou cestou bez použití vody, i když tato oblast je známá spíše promývanými kávami.

Celé kávové třešně se hned po sklizni suší nejméně 10 dní na tzv. afrických postelích a až po té se z téměř černých plodů vylupují zelená kávová zrna. Tato natural, či přírodní nebo suchá metoda nespotřebovává ani kapku vody a nabízí kávy s výraznými ovocnými tóny. Pochází právě z Etiopie, kde se lze spolehnout na delší období bez dešťů.

Kávu původní místní odrůdy Heirloom (česky dědictví) zde lidé pěstují na červenohnědé jílovité půdě ve výškách 1700-2000 m n. m., ale zpracovatelská stanice Gebed Beriti se nachází ještě o něco výše. To zajišťuje pomalejší a šetrnější proces sušení a následně bohatší chuť kávy. Kávovníky zde "naši" farmáři pěstují dle pravidel ekologického zemědělství bez použití pesticidů a umělých hnojiv společně s dalšími plodinami jako je koření, habešské banány a další ovocné stromy. Výhradně ruční sklizeň kávy zde probíhá asi od listopadu do ledna a pěstitelé pak ručně vybírají ty nejlepší zralé třešně. Tým pražičů Lobodis ve Francii kávová zrna praží tradičním způsobem na středně tmavou barvu při průměrné teplotě 217 °C.  

Micro lot či mikrolot nebo mikro lot je káva sklizená jen v omezeném množství s velmi vysokou kvalitou, která má jasně charakterizovaný původ a detailně vypracovaný chuťový profil. Taková káva, které se může sesbírat třeba jen pár pytlů z celé sklizně, je obrazem konkrétní kávové zahrady, její půdy, mikroklimatu a nadmořské výšky. Vypráví příběh zkušených zemědělců, kteří se kávě věnují s maximální odborností, zkušeností a láskou. Kávové mikroloty proto patří k těm nejexkluzivnějším delikatesám milovníků kávy po celém světě. 

Charakteristika kávy

La Cafeterie používá k hodnocení kávy mezinárodní degustační protokol SCA (Specialty Coffee Association), který tuto kávu řadí mezi skutečně speciální výběrové kávy s cuppingovým skóre více než 86 bodů ze 100. První hranice pro výběrové kávy je přitom už 80 bodů a druhá 85 bodů. Tato káva je tedy opravdu velmi vzácná a zaslouží si vaší pozornost. Tato naturální káva je obzvláště lahodná, lehká a s bohatým květinovým aroma typickým pro kávy z Yirgacheffe. Tóny manga a meruněk spolu se středním tělem jsou ale výjimečné.

Chcete-li odhalit všechny květinové tóny a vůni manga a meruněk, doporučujeme přípravu v chemexu, případně dripu či AeroPressu. Použitá demineralizovaná voda by měla mít 90-94 °C. 

Transparentní fair trade partnerství

Zpracovatelskou stanici Gedeb Beriti provozují tři bratři, kteří vystupují jménem své společnosti Métad. Ta vede řadu rozvojových projektů, pořádá pravidelná školení v agronomii, poskytuje fair trade výkupní ceny i předfinancování sklizně, distribuuje sazenice kávovníků a investuje i do místní infrastruktury či základní školy pro až 800 žáků. Na importní straně ve Francii nás pak zastupuje Belco, lídr trhu se speciálními kávami ve Francii. Jejich pobočku v Addis Abebě vede Jacques Chambrillon, geograf a kávový odborník, který svou nesmírnou zkušeností proslul mezi špičkovými evropskými pražiči a v Etiopii vyhledává ty nejlepší dostupné kávy.

 
Složení: bio zrnková káva arabica 100 %.

Doplňkové parametry

Kategorie: Zrnková káva
Hmotnost: 0.235 kg
Bezlepkové: ano
Bio: ano
Hmotnost: 200 g
Vegan: ano
Bio EU: Eko zemědělství dle norem EU
Lobodis: Fair trade garance Lobodis

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole:
Nutriční údaje
Průměrné výživové hodnoty ve 100 g výrobku: