Bio esenciální olej Niaouli z Madagaskaru, 10 ml

Kód: TE900816
Vegan Bio
155 Kč 128 Kč bez DPH 155 Kč / 10 ml
Skladem (9 ks)

Čistý, přírodní, bio éterický olej Niaouli destilovaný nízkotlakou vodní párou pěstiteli družstva Magneva ve vlastní dílně na náhorních plošinách severního Madagaskaru.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Přírodní, 100% čistý, fair trade a bio esenciální olej Niaouli prvotřídní kvality šetrně destilovaný nízkotlakou vodní párou z listů kajeputu pětižilného přímo jeho pěstiteli ve vlastní nové dílně na náhorních plošinách severního Madagaskaru. Na 278 drobných rolníků družstva Magneva Atsignanagna založilo na svých malých pozemcích agrolesnický systém kombinující potravinářské plodiny jako jsou ovocné stromy a maniok a právě aromatické rostliny. Díky fair trade se jim navíc nedávno podařilo vybudovat vlastní řemeslnou destilační dílnu, ve které mohou vonné rostliny zpracovávat a zásadně tak mění své postavení a roli v sektoru produkce éterických olejů. Citlivé hospodaření pomáhá chránit životní prostředí a dosáhnout harmonie smyslů se silicemi získanými v souladu s přírodou. 

Velmi kvalitní bio éterický olej Niaouli odrůdy kajeputu pětižilného Melaleuca quinquenervia s chemotypem Eucalyptol, Alpha-Terpinéol, Limonène, Alpha-Pinène, Linalol. Esenciální olej je takový tajemný svět, duše či esence rostliny. Duch a síla kajeputu v aromaterapii ulevuje při bolestech hlavy, pomáhá při rýmě, kašli a nachlazení. Bio esenciální olej niaouli je přírodním antidepresivem, je vhodný při strachu a špatné náladě, podporuje soustředění, má povzbuzující účinky na tělo i mysl a podporuje přirozenou obranyschopnost organismu. Jako přírodní antibiotikum je účinný ve směsích na dýchací, virová a imunologická onemocnění, napomáhá vykašlávání, ulevuje při svalové ztuhlosti, bolestech kloubů a neuralgiích. 
Niaouli má čerstvé, silné, medicinální aroma s kafrovým, mírně nasládle balzámovým nádechem.

Bezchemické hospodaření - esenciální oleje vznikají procesem koncentrace účinných látek. Je proto velmi důležité, aby vstupní surovina byla bez syntetických chemických hnojiv a pesticidů nebo znečišťujících látek usazených na rostlině. Jinak se i tyto látky škodlivé pro životní prostředí a naše zdraví mohou koncentrovat v lahvičce.

Kajeput jsou stálezelené keře či stromy s bohatými květenstvími, z nichž většina ze 300 známých druhů přirozeně roste pouze v Austrálii, ale byly rozšířeny i na další světadíly. Některým se pro jejich loupající se kůru připomínající papír říká "paperbarks", silice kajeputu střídavolistého je známá jako tea tree oil a ze známých Everglades na Floridě je známý kajeput pětižilný, který jako velmi úspěšný invazní druh výrazně změnil podobu tamní unikátní krajiny. Stejný strom, z jehož listů se destiluje esenciální olej Niaouli.  

První bio a fair trade esenciální oleje

Představujeme tímto zástupce pravděpodobně vůbec první řady esenciálních olejů na světě s certifikací ekologického zemědělství, které jsou kompletně vyráběny dle principů fair trade přímo v místě původu použitých rostlin. Pěstování a sběr aromatických a léčivých rostlin vychází z tradice předků a jsou spojeny se znalostmi, know-how a respektem k místnímu ekosystému. Ti, kdo tyto rostliny pěstují, ale mívají ve výrobním procesu vedlejší roli, jsou špatně oceňováni a samotnou destilaci pěstitelé provádí jen velmi zřídka.
"Náš" kooperativní projekt Terra Etica francouzské společnosti Ethiquable však právě s těmito výrobci vytváří fair trade projekty s férovými cenami, dlouhodobým závazkem a zárukou původu. To producentům mimo jiné umožňuje zlepšit své odměňování a znovu zavést odrůdy rostlin, které už vymizely. Právě tento férový přístup umožnil vybudovat na Madagaskaru dvě nové řemeslné destilační dílny, které nabízí zaměstnání, přidanou hodnotu a vyšší kvalifikaci pro domorodé obyvatele.

Destilace éterických olejů prováděná v srdci družstev malých výrobců se provádí lisováním za studena či párou pod nízkým tlakem, což umožňuje extrahovat všechny aromatické látky rostliny. Poté se ve Francii balí do barevných lahviček, které omezují průnik světla, a zabraňují tak oxidaci, která by snížila kvalitu oleje.

Bio esenciální olej z fair trade projektu RCCE

Družstvo Magneva Atsignanagna vzniklo v roce 2016 v oblasti Ampasimadinika Toamasina na Madagaskaru se zaměřením na pěstování koření a ovoce. Společné dílo a fair trade přispívá ke zlepšení životních podmínek členů, podporuje transparentní správu společných statků a díky vzdělávání a podpoře zvenčí posiluje ochranu místního životního prostředí. Motem organizace je "Ovy haniry tsy tam-bato", tedy v překladu "Nic nám nebrání v dosažení našeho cíle", v jehož duchu se také podařila stavba vlastní destilační dílny pro výrobu esenciálních olejů v bio kvalitě.

Už 2 roky před založením se však na východním pobřeží ostrova formovaly první akce, na kterých se společně podílelo více družstev působících v regionu Atsinanana v duchu hnutí fair trade. Následné vzdělávací workshopy a reflexe zkušeností vedly v roce 2018 k formálnímu vytvoření unie RCCE (Réseau des Coopératives du Commerce Équitable), kterou tvoří 5 místních kooperativ zapojených do spravedlivého obchodu v regionech Atsinanana a Analanjirofo na východním pobřeží Madagaskaru. Dnes jí tvoří téměř 1700 členů, kteří se věnují produkci koření, třtinového cukru, ovoce, výrobě rukodělných výrobků a družstvo Magneva se soustředí na bio éterické oleje. 

Co je esenciální olej

S trochou nadsázky můžeme říci, že esenciální olej je tekutá forma rostliny. Esenciální či také éterické oleje, případně silice či olea aetherea jsou olejovité směsi vonných látek získaných z květů, semínek, listů a dalších částí rostlin. Silice jsou silně vonné, těkavé, ve vodě nerozpustné látky, které tvoří rostliny v rámci sekundárního metabolismu například k ochraně před býložravci či přilákání opylovačů. Jde tedy o přirozeně se vyskytující přírodní látky s mnoha prospěšnými vlastnostmi.

Označení „silice“ pochází z chemického odborného termínu „Geist“, který Thámův slovník z r. 1788 překládá českým „duch, síla“ ve smyslu „prchavé esence“ („spiritus“). Po stránce slovotvorné je tvořeno příponou -ice od základu síla a vzniklo jako novočeský výraz na počátku 19. století.

Esenciální oleje se využívají zejména v aromaterapii, starém a dlouhém odvětví alternativní medicíny pro krásu a zdraví, ve kterém se používá skoro vše, co voní. Aromaterapie je založena na čichu, a voňavé éterické oleje tak s úspěchem využívá ke zmírnění lidského nepohodlí.

Důležitý chemotyp

Rostlina dokáže vytvářet silice různého složení, které tedy mají rozdílné účinky, užití i kontraindikace. Pojem chemotyp říká, o jaký typ esenciálního oleje se jedná z pohledu chemického. Tedy která látka či látky ho chemicky definují, a jaké účinky tedy od oleje můžeme očekávat. Určuje se laboratorní analýzou a potvrzuje přítomnost terapeuticky významné molekuly ve správném množství.
Na základě chemotypu tak dovedeme snadno určit vhodné použití esenciálního oleje i éterické oleje porovnat mezi sebou. I proto chemotyp u našich olejů uvádíme, protože jde o jistou záruku kvality a skutečných terapeutických účinků. Ne každý esenciální olej je totiž pravý, natož kvalitní.

Návod k použití:

Nepřekračujte doporučenou denní dávku 0,15 ml = asi 3 kapky. Nepoužívejte déle než 14 dní v kuse.
Nepolykejte čistý esenciální olej, nenalévejte ho ani přímo do nápojů či vody k pití. Není vhodný v těhotenství, při kojení a pro děti do 6 let. Nedoporučuje se pro děti do 12 let s anamnézou záchvatů. V případě léčby epilepsie či anamnézy se nejdříve poraďte se svým lékařem. 
Nepoužívejte neředěné na pokožku a vždy chraňte oči.
Vnitřní užití není dle české legislativy možné. Dle té francouzské, kde je výrobek certifikován a balen, je možné nanést kapku esenciálního oleje na kousek cukru, nebo ji smíchat se lžičkou medu či rostlinného oleje.
Nelze používat jako náhradu pestré a vyvážené stravy a zdravého životního stylu.
Uchovávejte mimo dosah dětí, světla a tepla.

  • Inhalace – přidejte do aromalampy, difuzéru či inhalační tyčinky nebo naneste na kapesníček a vdechujte.
  • Koupel – rozmíchejte pár kapek v rostlinném oleji, medu či mléku a přidejte do koupele.
  • Masáž – tělový olej vyrobíte vmícháním esenciálního oleje do kvalitního rostlinného oleje

Složení z ekologického zemědělství: bio esenciální olej z listů kajeputu (niaouli) Melaleuca quinquenervia.

Doplňkové parametry

Kategorie: Fair trade bio esenciální oleje
Hmotnost: 0.041 kg
Bio: ano
Objem: 10 ml
Vegan: ano
Bio EU: Eko zemědělství dle norem EU
WFTO: Garance World Fair Trade Organization
SPP: Symbol malých výrobců

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole:
Nutriční údaje
Průměrné výživové hodnoty ve 100 g výrobku: