Bio esenciální olej Ravintsara z Madagaskaru, 10 ml

Kód: TE900809
Bez lepku Vegan Bio
259 Kč 214 Kč bez DPH 259 Kč / 10 ml
Skladem (>10 ks)

Čistý, přírodní, bio éterický olej Ravintsara destilovaný nízkotlakou vodní párou pěstiteli družstva Fanohana ve vlastní dílně na severovýchodním pobřeží Madagaskaru.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Přírodní, 100% čistý, fair trade a bio esenciální olej Ravintsara prvotřídní kvality šetrně destilovaný nízkotlakou vodní párou z listů kafrovníku lékařského přímo jeho pěstiteli ve vlastní dílně na severním pobřeží Madagaskaru. Už 542 rodin rolníků sdružených v kooperativě Fanohana produkuje a vyváží své kvalitní produkty nezávisle a neprodává je za nízké ceny místním překupníkům. Fanohana je však výjimečná také v jiném ohledu - je první a zatím jedinou organizací na světě, která pěstuje bio a fair trade liči. Liči, ananas a koření jsou základními plodinami madagaskarské ekonomiky, a také hlavními produkty družstva. Díky fair trade mohli vybudovat vlastní řemeslnou destilační dílnu, ve které vyrábí esenciální oleje z hřebíčku, kurkumy, Niaouli a Ravintsara.

Velmi kvalitní bio éterický olej Ravintsara z kafrovníku lékařského, nazývaného také skořicovník kafrový (Cinnamomum camphora) s chemotypem 1,8-cinéole (50-60 %), sabinene (10-18 %), alpha-terpineol (5-11 %). Esenciální olej je takový tajemný svět, duše či esence rostliny. Duch a síla kafrovníku jsou v aromaterapii známé zejména pro své antivirové a antimikrobiální účinky. Esenciální olej Ravintsara je skvělý pro podporu zdravého dýchacího a imunitního systému, působí jako prevence virových onemocnění a pomáhá při jejich léčbě. Specificky prý působí na neurotropické viry - opary, pásové opary či neštovice. Má ulevit i při chřipce a nachlazení, tlumit kašel, uvolnit ucpaný nos a povzbudit po nemoci. 
Svěží, kořeněná vůně Ravintsary podobná eukalyptu čistí a osvěžuje vzduch, a posiluje tak imunitu a pozitivní pohled na svět. Stimuluje mysl, zlepšuje soustředění, dodává energii.

Bezchemické hospodaření - esenciální oleje vznikají procesem koncentrace účinných látek. Je proto velmi důležité, aby vstupní surovina byla bez syntetických chemických hnojiv a pesticidů nebo znečišťujících látek usazených na rostlině. Jinak se i tyto látky škodlivé pro životní prostředí a naše zdraví mohou koncentrovat v lahvičce.

Dospělý kafrovník je až 40 m vysoký, stálezelený strom, jehož dřevo, listy i kůra obsahují kafrovou silici, ze které se získává surový kafr. Tradičně se používá dřevo a kořeny stromů starých 50-60 let, nebo listí z mladších stromů. V průmyslu se však častěji používá kafr technický, synteticky vyráběný z terpentýnového oleje z jehličnanů. Kafr se využívá zejména v lékařství a parfumerii, upravený pak i výrobě vanilkového a mátového aroma.  

První bio a fair trade esenciální oleje

Představujeme tímto zástupce pravděpodobně vůbec první řady esenciálních olejů na světě s certifikací ekologického zemědělství, které jsou kompletně vyráběny dle principů fair trade přímo v místě původu použitých rostlin. Pěstování a sběr aromatických a léčivých rostlin vychází z tradice předků a jsou spojeny se znalostmi, know-how a respektem k místnímu ekosystému. Ti, kdo tyto rostliny pěstují, ale mívají ve výrobním procesu vedlejší roli, jsou špatně oceňováni a samotnou destilaci pěstitelé provádí jen velmi zřídka.
"Náš" kooperativní projekt Terra Etica francouzské společnosti Ethiquable však právě s těmito výrobci vytváří fair trade projekty s férovými cenami, dlouhodobým závazkem a zárukou původu. To producentům mimo jiné umožňuje zlepšit své odměňování a znovu zavést odrůdy rostlin, které už vymizely. Právě tento férový přístup umožnil vybudovat na Madagaskaru dvě nové řemeslné destilační dílny, které nabízí zaměstnání, přidanou hodnotu a vyšší kvalifikaci pro domorodé obyvatele.

Destilace éterických olejů prováděná v srdci družstev malých výrobců se provádí lisováním za studena či párou pod nízkým tlakem, což umožňuje extrahovat všechny aromatické látky rostliny. Poté se ve Francii balí do barevných lahviček, které omezují průnik světla, a zabraňují tak oxidaci, která by snížila kvalitu oleje.

Bio esenciální olej z fair trade projektu RCCE

Družstvo Fanohama vzniklo v roce 2009 z iniciativy 4 základních družstev aktivních od 90. let s cílem zlepšit životní podmínky produkcí liči, vanilky, pepře, skořice, zázvoru a ananasu. Společné dílo a fair trade přispívá ke zlepšení životních podmínek členů, podporuje transparentní správu společných statků a díky vzdělávání a podpoře zvenčí posiluje ochranu místního životního prostředí. Dle hesla organizace vokatra tsara mahazo vola”, tedy v překladu "kvalitní produkt, přidaná hodnota” místní před časem zahájili také výrobu výrobu esenciálních olejů v bio kvalitě ve vlastní dílně.

Už dříve se však na východním pobřeží ostrova formovaly první akce, na kterých se společně podílelo více družstev působících v regionu Atsinanana v duchu hnutí fair trade. Následné vzdělávací workshopy a reflexe zkušeností vedly v roce 2018 k formálnímu vytvoření unie RCCE (Réseau des Coopératives du Commerce Équitable), kterou tvoří 5 místních kooperativ zapojených do spravedlivého obchodu v regionech Atsinanana a Analanjirofo na východním pobřeží Madagaskaru. Dnes jí tvoří téměř 1700 členů, kteří se věnují produkci koření, třtinového cukru, ovoce, éterických olejů a výrobě rukodělných výrobků.

Co je esenciální olej

S trochou nadsázky můžeme říci, že esenciální olej je tekutá forma rostliny. Esenciální či také éterické oleje, případně silice či olea aetherea jsou olejovité směsi vonných látek získaných z květů, semínek, listů a dalších částí rostlin. Silice jsou silně vonné, těkavé, ve vodě nerozpustné látky, které tvoří rostliny v rámci sekundárního metabolismu například k ochraně před býložravci či přilákání opylovačů. Jde tedy o přirozeně se vyskytující přírodní látky s mnoha prospěšnými vlastnostmi.

Označení „silice“ pochází z chemického odborného termínu „Geist“, který Thámův slovník z r. 1788 překládá českým „duch, síla“ ve smyslu „prchavé esence“ („spiritus“). Po stránce slovotvorné je tvořeno příponou -ice od základu síla a vzniklo jako novočeský výraz na počátku 19. století.

Esenciální oleje se využívají zejména v aromaterapii, starém a dlouhém odvětví alternativní medicíny pro krásu a zdraví, ve kterém se používá skoro vše, co voní. Aromaterapie je založena na čichu, a voňavé éterické oleje tak s úspěchem využívá ke zmírnění lidského nepohodlí.

Důležitý chemotyp

Rostlina dokáže vytvářet silice různého složení, které tedy mají rozdílné účinky, užití i kontraindikace. Pojem chemotyp říká, o jaký typ esenciálního oleje se jedná z pohledu chemického. Tedy která látka či látky ho chemicky definují, a jaké účinky tedy od oleje můžeme očekávat. Určuje se laboratorní analýzou a potvrzuje přítomnost terapeuticky významné molekuly ve správném množství.
Na základě chemotypu tak dovedeme snadno určit vhodné použití esenciálního oleje i éterické oleje porovnat mezi sebou. I proto chemotyp u našich olejů uvádíme, protože jde o jistou záruku kvality a skutečných terapeutických účinků. Ne každý esenciální olej je totiž pravý, natož kvalitní.

Návod k použití:

Nepřekračujte doporučenou denní dávku 0,10 ml = asi 2 kapky. Nepoužívejte déle než 14 dní v kuse.
Nepolykejte čistý esenciální olej, nenalévejte ho ani přímo do nápojů či vody k pití. Není vhodný v těhotenství, při kojení a pro děti do 6 let.
Nepoužívejte neředěné na pokožku a vždy chraňte oči. Po aplikaci ředěného oleje na pokožku se vyhněte slunečnímu záření.
Vnitřní užití není dle české legislativy možné. Dle té francouzské, kde je výrobek certifikován a balen, je možné nanést kapku esenciálního oleje na kousek cukru, nebo ji smíchat se lžičkou medu či rostlinného oleje.
Nelze používat jako náhradu pestré a vyvážené stravy a zdravého životního stylu.
Uchovávejte mimo dosah dětí, světla a tepla.

  • Inhalace – přidejte do aromalampy, difuzéru či inhalační tyčinky nebo naneste na kapesníček a vdechujte.
  • Koupel – rozmíchejte pár kapek v rostlinném oleji, medu či mléku a přidejte do koupele.
  • Masáž – tělový olej vyrobíte vmícháním esenciálního oleje do kvalitního rostlinného oleje

Složení z ekologického zemědělství: bio esenciální olej z listů kafrovníku lékařského Cinnamomum camphora.

Doplňkové parametry

Kategorie: Fair trade bio esenciální oleje
Hmotnost: 0.041 kg
Bio: ano
Objem: 10 ml
Vegan: ano
Bio EU: Eko zemědělství dle norem EU
WFTO: Garance World Fair Trade Organization
SPP: Symbol malých výrobců

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole:
Nutriční údaje
Průměrné výživové hodnoty ve 100 g výrobku: