Bio esenciální olej rozmarýn cineol z Tuniska, 10 ml

Kód: TE900922
Vegan Bio
192 Kč 159 Kč bez DPH 192 Kč / 10 ml
Skladem (>10 ks)

Čistý, přírodní, bio éterický olej z větviček rozmarýnu destilovaný nízkotlakou vodní párou pěstiteli družstva SMSA Chaambi v Tunisku.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Přírodní, 100% čistý, fair trade a bio esenciální rozmarýnový olej prvotřídní kvality šetrně destilovaný nízkotlakou vodní párou z olistěných větviček rozmarýnu lékařského či šalvěje rozmarýny ve variantě cineol v Tunisku. Jen část z pouhých cca 50 členů mladého družstva SMSA Chaambi pěstuje poblíž pohoří Djebel Chambi na několika divokých polích rozmarýn rolnickým způsobem. Díky partnerství s projektem Terra Etica pak v roce 2021 vznikl první organický éterický olej z rozmarýnu a rozvíjí se další využití místních léčivých a aromatických rostlin. Citlivé hospodaření pomáhá chránit životní prostředí a dosáhnout harmonie smyslů se silicemi získanými v souladu s přírodou. 

Velmi kvalitní bio esenciální olej rozmarýn cineol odrůdy Rosmarinus officinalis s chemotypem 1,8-cineol, alfa-pinen, kafr. Esenciální olej je takový tajemný svět, duše či esence rostliny. Duch a síla rozmarýnu v aromaterapii je všestranně posilující, prohřívá a pomáhá proti tělesné i duševní únavě. Všestranný esenciální rozmarýnový olej pro posílení organizmu, zvyšuje krevní tlak, zlepšuje koncentraci, má pozitivní vliv na psychiku a je účinný při melancholii a únavě. Používá se při nachlazení a chřipce. 
Bio éterický olej se silnou, svěží bylinnou vůní s lehce dřevitým nádechem připomínající eukalyptus a zadním tónem kafru.

Jméno této aromatické rostliny znamená „mořská rosa“ a používá se i jako vykuřovadlo, protože díky vysokému obsahu silic tvoří velmi voňavý dým. Jako řada jiných esenciální olejů, se i rozmarýn vyskytuje v několika chemotypech pojmenovaných podle hlavní složky. Běžný typ je kafrový, ale právě cineol, nebo také eukalyptol, oleji propůjčuje jeho svěží vůni a terapeutické vlastnosti. Rozmarýn cineol je jedním z nejsvěžejších a pomáhá rozpouštět hleny v dýchacích cestách a podporuje vykašlávání. Brání rozvoji některých plísní a bakterií, čistí a revitalizuje pokožku a používá se k podpoře růstu vlasů. 

Bezchemické hospodaření - esenciální oleje vznikají procesem koncentrace účinných látek. Je proto velmi důležité, aby vstupní surovina byla bez syntetických chemických hnojiv a pesticidů nebo znečišťujících látek usazených na rostlině. Jinak se i tyto látky škodlivé pro životní prostředí a naše zdraví mohou koncentrovat v lahvičce.  

První bio a fair trade esenciální oleje

Představujeme tímto zástupce pravděpodobně vůbec první řady esenciálních olejů na světě s certifikací ekologického zemědělství, které jsou kompletně vyráběny dle principů fair trade přímo v místě původu použitých rostlin. Pěstování a sběr aromatických a léčivých rostlin vychází z tradice předků a jsou spojeny se znalostmi, know-how a respektem k místnímu ekosystému. Ti, kdo tyto rostliny pěstují, ale mívají ve výrobním procesu vedlejší roli, jsou špatně oceňováni a samotnou destilaci pěstitelé provádí jen velmi zřídka.
"Náš" kooperativní projekt Terra Etica francouzské společnosti Ethiquable však právě s těmito výrobci vytváří fair trade projekty s férovými cenami, dlouhodobým závazkem a zárukou původu. To producentům mimo jiné umožňuje zlepšit své odměňování a znovu zavést odrůdy rostlin, které už vymizely. Právě tento férový přístup umožnil vybudovat na Madagaskaru dvě nové řemeslné destilační dílny, které nabízí zaměstnání, přidanou hodnotu a vyšší kvalifikaci pro domorodé obyvatele.

Destilace éterických olejů prováděná v srdci družstev malých výrobců se provádí lisováním za studena či párou pod nízkým tlakem, což umožňuje extrahovat všechny aromatické látky rostliny. Poté se ve Francii balí do barevných lahviček, které omezují průnik světla, a zabraňují tak oxidaci, která by snížila kvalitu oleje.

Bio esenciální olej z fair trade projektu SMSA Chaambi

SMSA Chaambi je malé mladé družstvo, které si klade za cíl podporovat své členy ve zlepšování hospodaření v sadech (zejména jabloňových) a využití aromatických a léčivých rostlin. Po zhruba 2 letech příprav zahájilo asi 15 farmářů z celkem cca 50 členů z Ouled Mansour v podhůří Djebel Chambi v guvernorátu Kasserine v Tunisku projekt produkce rozmarýnového esenciálního oleje. Družstvo nakupuje rozmarýn z asi 10 divokých polí svých členů a zpracovává je na esenciální olej, květinové vody nebo sušené rostliny. V roce 2021 tak prodalo prvních 50 kg esenciální oleje svému partnerovi, francouzské fair trade společnosti Ethiquable.

Úspěšná akce, která se povedla včetně certifikace ekologického zemědělství a Symbolu malých výrobců, vedla k další výzvě: rozvinout projekt na trvale udržitelnou službu pro drobné zemědělce. Znamená to ještě dále zlepšit a zefektivnit destilaci a zasadit více rozmarýnu, aby se zvětšil objem  výroby esenciálního oleje. SMSA Chaambi je také jednou z prvních tuniských rolnických organizací, jehož asi 27 členů vyváží svůj olivový olej přímo bez neférových překupníků. 

Co je esenciální olej

S trochou nadsázky můžeme říci, že esenciální olej je tekutá forma rostliny. Esenciální či také éterické oleje, případně silice či olea aetherea jsou olejovité směsi vonných látek získaných z květů, semínek, listů a dalších částí rostlin. Silice jsou silně vonné, těkavé, ve vodě nerozpustné látky, které tvoří rostliny v rámci sekundárního metabolismu například k ochraně před býložravci či přilákání opylovačů. Jde tedy o přirozeně se vyskytující přírodní látky s mnoha prospěšnými vlastnostmi.

Označení „silice“ pochází z chemického odborného termínu „Geist“, který Thámův slovník z r. 1788 překládá českým „duch, síla“ ve smyslu „prchavé esence“ („spiritus“). Po stránce slovotvorné je tvořeno příponou -ice od základu síla a vzniklo jako novočeský výraz na počátku 19. století.

Esenciální oleje se využívají zejména v aromaterapii, starém a dlouhém odvětví alternativní medicíny pro krásu a zdraví, ve kterém se používá skoro vše, co voní. Aromaterapie je založena na čichu, a voňavé éterické oleje tak s úspěchem využívá ke zmírnění lidského nepohodlí.

Důležitý chemotyp

Rostlina dokáže vytvářet silice různého složení, které tedy mají rozdílné účinky, užití i kontraindikace. Pojem chemotyp říká, o jaký typ esenciálního oleje se jedná z pohledu chemického. Tedy která látka či látky ho chemicky definují, a jaké účinky tedy od oleje můžeme očekávat. Určuje se laboratorní analýzou a potvrzuje přítomnost terapeuticky významné molekuly ve správném množství.
Na základě chemotypu tak dovedeme snadno určit vhodné použití esenciálního oleje i éterické oleje porovnat mezi sebou. I proto chemotyp u našich olejů uvádíme, protože jde o jistou záruku kvality a skutečných terapeutických účinků. Ne každý esenciální olej je totiž pravý, natož kvalitní.

Návod k použití:

Nepřekračujte doporučenou denní dávku 0,10 ml = asi 2 kapky.
Nepolykejte čistý esenciální olej, nenalévejte ho ani přímo do nápojů či vody k pití. Není vhodný v těhotenství, při kojení a pro děti do 6 let. 
Nepoužívejte neředěné na pokožku a vždy chraňte oči. Nepoužívejte při vysokém krevním tlaku. Po aplikaci na pokožku se vyhněte slunečnímu záření.
Vnitřní užití není dle české legislativy možné. Dle té francouzské, kde je výrobek certifikován a balen, je možné nanést kapku esenciálního oleje na kousek cukru, nebo ji smíchat se lžičkou medu či rostlinného oleje.
Nelze používat jako náhradu pestré a vyvážené stravy a zdravého životního stylu.
Uchovávejte mimo dosah dětí, světla a tepla.

  • Inhalace – přidejte do aromalampy, difuzéru či inhalační tyčinky nebo naneste na kapesníček a vdechujte.
  • Koupel – rozmíchejte pár kapek v rostlinném oleji, medu či mléku a přidejte do koupele.
  • Masáž – tělový olej vyrobíte vmícháním esenciálního oleje do kvalitního rostlinného oleje

Složení z ekologického zemědělství: bio esenciální olej z větviček rozmarýnu Rosmarinus officinalis.

Doplňkové parametry

Kategorie: Fair trade bio esenciální oleje
Hmotnost: 0.041 kg
Bio: ano
Objem: 10 ml
Vegan: ano
Bio EU: Eko zemědělství dle norem EU
WFTO: Garance World Fair Trade Organization
SPP: Symbol malých výrobců

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole:
Nutriční údaje
Průměrné výživové hodnoty ve 100 g výrobku: