Bio esenciální olej ze zelené mandarinky z Brazílie, 10 ml

Kód: TE900946
Akce Vegan Bio
199 Kč –30 %
Fair trade bio esenciální olej ze zelené mandarinky z Brazílie, 10 ml
199 Kč –30 % 139 Kč 115 Kč bez DPH 139 Kč / 10 ml
Skladem (2 ks)

Čistě přírodní bio éterický olej lisovaný za studena z ještě zelených mandarinek pěstovaných v biodynamickém zemědělství rolníky Ecocitrus na jihu Brazílie. Min. trvanlivost do 1.4.2024.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Důvodem slevy je datum minimální trvanlivosti do 1.4.2024.

Přírodní, 100% čistý, fair trade a bio mandarinkový esenciální olej prvotřídní kvality šetrně lisovaný za studena s následnou centrifugací ze zelených nezralých plodů mandarinky obecné. Ty pěstuje více než 100 rodin fair trade družstva Ecocitrus ve Vale do Caí na jihu nejjižnějšího brazilského státu Rio Grande do Sul. Na svých malých pozemcích se věnují organickému a biodynamickému zemědělství a řídí se zásadami agroekologie a ochrany životního prostředí. Dokonce si pěstují svá vlastní biohnojiva, aby udrželi úrodnost půdy a zvýšili její výnos. Snad proto jsou špičkou i v zemi, která produkuje čtvrtinu všech citrusových plodů na světě. Citlivé hospodaření pomáhá chránit životní prostředí a dosáhnout harmonie smyslů se silicemi získanými v souladu s přírodou.

Velmi kvalitní bio éterický mandarinkový olej odrůdy Citrus reticulata blanco s chemotypem Limonen, Gama terpinen. Tato mandarinka má bílé květy, ale název oleje odkazuje na zelené nezralé plody, z jejichž kůry se silice získává, zatímco esenciální olej z červené mandarinky se lisuje z kůry zralých plodů stejné rostliny.

Esenciální olej je takový tajemný svět, duše či esence rostliny. Duch a síla ještě zelené mandarinky jsou v aromaterapii výjimečné a nabízí širokou škálu použití. Esenciální olej ze zelené bio mandarinky je emocionálně povznášející, podporuje veselou náladu a zároveň má uklidňující účinky při rozrušení či přecitlivělosti, mírní neklid v těle i mysli a nespavcům pomáhá usnout. Povzbuzuje trávicí, imunitní a respirační funkce a má čisticí a rozjasňující účinky na pokožku. Při masáži uvolňuje svalové napětí a příjemně doplňuje vonné směsi v kombinaci s kořenitými vůněmi. 
Jeho překrásná ovocná vůně je oproti červené mandarince svěžejší, jiskrnější a snad i intenzivnější, i když si zachovává svou sladkost a jemné květinové podtóny.

Bezchemické hospodaření - esenciální oleje vznikají procesem koncentrace účinných látek. Je proto velmi důležité, aby vstupní surovina byla bez syntetických chemických hnojiv a pesticidů nebo znečišťujících látek usazených na rostlině. Jinak se i tyto látky škodlivé pro životní prostředí a naše zdraví mohou koncentrovat v lahvičce.

První bio a fair trade esenciální oleje

Představujeme tímto zástupce pravděpodobně vůbec první řady esenciálních olejů na světě s certifikací ekologického zemědělství, které jsou kompletně vyráběny dle principů fair trade přímo v místě původu použitých rostlin. Pěstování a sběr aromatických a léčivých rostlin vychází z tradice předků a jsou spojeny se znalostmi, know-how a respektem k místnímu ekosystému. Ti, kdo tyto rostliny pěstují, ale mívají ve výrobním procesu vedlejší roli, jsou špatně oceňováni a samotnou destilaci pěstitelé provádí jen velmi zřídka.
"Náš" kooperativní projekt Terra Etica francouzské společnosti Ethiquable však právě s těmito výrobci vytváří fair trade projekty s férovými cenami, dlouhodobým závazkem a zárukou původu. To producentům mimo jiné umožňuje zlepšit své odměňování a znovu zavést odrůdy rostlin, které už vymizely. Právě tento férový přístup umožnil vybudovat na Madagaskaru dvě nové řemeslné destilační dílny, které nabízí zaměstnání, přidanou hodnotu a vyšší kvalifikaci pro domorodé obyvatele.

Destilace éterických olejů prováděná v srdci družstev malých výrobců se provádí lisováním za studena či párou pod nízkým tlakem, což umožňuje extrahovat všechny aromatické látky rostliny. Poté se ve Francii balí do barevných lahviček, které omezují průnik světla, a zabraňují tak oxidaci, která by snížila kvalitu oleje. 

Bio esenciální olej z fair trade projektu Ecocitrus

Sdružení Ecocitrus bylo založeno 2.11.1994. Jeho 15 zakládajících společníků věřilo, že v regionu je možný jiný způsob zemědělství bez pesticidů a umělých hnojiv, chránících zdraví planety i lidí. Ecocitrus tak od začátku poháněla agroekologie a dnes už téměř 30 let generuje příjem pro více než 100 rodinných farmářů ve Vale do Caí a okolí a je průkopníkem v produkci organických šťáv a citrusových esenciálních olejů. Brazílie je přitom velmocí v produkci citrusů a světovou jedničkou v objemu jejich zpracování. Smyslem kooperativy je podpora a rozvoj alternativních postupů ekologického zemědělství, jako jsou agrolesnický systém či biodynamické zemědělství s certifikací Demeter. Základním kamenem přitom zůstávají pravidla fair trade a orientace na socioenvironmentální odpovědnost. Organizace podporuje také tzv. venkovské nástupnictví a ukazuje, že život na venkově je ceněná a rentabilní činnost. 
Hlavními produkty družstva jsou dnes šťávy, esenciální oleje a buničina z mandarinek, pomerančů a citrónů. 

Co je esenciální olej

S trochou nadsázky můžeme říci, že esenciální olej je tekutá forma rostliny. Esenciální či také éterické oleje, případně silice či olea aetherea jsou olejovité směsi vonných látek získaných z květů, semínek, listů a dalších částí rostlin. Silice jsou silně vonné, těkavé, ve vodě nerozpustné látky, které tvoří rostliny v rámci sekundárního metabolismu například k ochraně před býložravci či přilákání opylovačů. Jde tedy o přirozeně se vyskytující přírodní látky s mnoha prospěšnými vlastnostmi.

Označení „silice“ pochází z chemického odborného termínu „Geist“, který Thámův slovník z r. 1788 překládá českým „duch, síla“ ve smyslu „prchavé esence“ („spiritus“). Po stránce slovotvorné je tvořeno příponou -ice od základu síla a vzniklo jako novočeský výraz na počátku 19. století.

Esenciální oleje se využívají zejména v aromaterapii, starém a dlouhém odvětví alternativní medicíny pro krásu a zdraví, ve kterém se používá skoro vše, co voní. Aromaterapie je založena na čichu, a voňavé éterické oleje tak s úspěchem využívá ke zmírnění lidského nepohodlí.

Důležitý chemotyp

Rostlina dokáže vytvářet silice různého složení, které tedy mají rozdílné účinky, užití i kontraindikace. Pojem chemotyp říká, o jaký typ esenciálního oleje se jedná z pohledu chemického. Tedy která látka či látky ho chemicky definují, a jaké účinky tedy od oleje můžeme očekávat. Určuje se laboratorní analýzou a potvrzuje přítomnost terapeuticky významné molekuly ve správném množství.
Na základě chemotypu tak dovedeme snadno určit vhodné použití esenciálního oleje i éterické oleje porovnat mezi sebou. I proto chemotyp u našich olejů uvádíme, protože jde o jistou záruku kvality a skutečných terapeutických účinků. Ne každý esenciální olej je totiž pravý, natož kvalitní.

Návod k použití:

Nepřekračujte doporučenou denní dávku 0,10 ml = asi 2 kapky.
Nepolykejte čistý esenciální olej, nenalévejte ho ani přímo do nápojů či vody k pití. Není vhodný v těhotenství, při kojení a pro děti do 6 let. Nepoužívejte neředěné na pokožku a vždy chraňte oči. Nevystavujte se slunci min. 8 hodin od aplikace i zředěného oleje na pokožku. 
Vnitřní užití není dle české legislativy možné. Dle té francouzské, kde je výrobek certifikován a balen, je možné nanést kapku esenciálního oleje na kousek cukru, nebo ji smíchat se lžičkou medu či rostlinného oleje.

Nelze používat jako náhradu pestré a vyvážené stravy a zdravého životního stylu.
Uchovávejte mimo dosah dětí, světla a tepla.

  • Inhalace – přidejte do aromalampy, difuzéru či inhalační tyčinky nebo naneste na kapesníček a vdechujte.
  • Koupel – rozmíchejte pár kapek v rostlinném oleji, medu či mléku a přidejte do koupele.
  • Masáž – tělový olej vyrobíte vmícháním esenciálního oleje do kvalitního rostlinného oleje

Složení z ekologického zemědělství: bio esenciální olej z nezralých plodů mandarinky Citrus reticulata blanco.

Doplňkové parametry

Kategorie: Fair trade bio esenciální oleje
Hmotnost: 0.041 kg
Bio: ano
Objem: 10 ml
Vegan: ano
Bio EU: Eko zemědělství dle norem EU
WFTO: Garance World Fair Trade Organization
SPP: Symbol malých výrobců

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole:
Nutriční údaje
Průměrné výživové hodnoty ve 100 g výrobku: