Bio arganový olej z Maroka, lisovaný za studena, 250 ml

Kód: EZ995300
Bez lepku Vegan Bio
778 Kč 695 Kč bez DPH 311 Kč / 100 ml
Skladem (2 ks)

Jeden z nejvzácnějších, nejcennějších a nejdražších olejů ručně lisovaný za studena ženami v Maroku, kde jedině roste arganový strom a brání zde rozšiřování pouště.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Mimořádně hodnotný bio arganový olej za studena ručně lisovaný v Maroku dle pravidel fair trade. Arganový olej, či marocké zlato, je dnes jedním z nejvzácnějších, nejcennějších a nejdražších olejů na světě. Používá se v kosmetice a pro svou intenzivní vůni a chuť po mandlích a ořechách také ve vytříbené kuchyni. Je velmi cenný a po celém světě stále oblíbenější, někdy řazený mezi tzv. superpotraviny. 

Region Sous (Sus, Suss, Souss or Sousse) v jihozápadním Maroku je geologicky údolní pánev řeky Sous (Asif en Sus), která odděluje poušť Saharu od hor Atlasu. Je jednou z nejúrodnějších oblastí Maroka a také domovem jednoho z nejstarších druhů dřevin na světě - arganového stromu (česky argánie trnitá, latinsky Argania spinosa), který jako endemit neroste nikde jinde na světě než právě zde. I proto toto jedinečné stanoviště chrání od roku 1998 UNESCO zřízením biosférické rezervace Arganeraie.

Arganové stromy mohou žít déle než 200 let a od nepaměti utváří místní lokalitu, tvoří přirozenou ochrannou bariéru proti rozšiřování pouště, jsou důležitou součástí kultury berberských národů a hrají důležitou socio-ekonomickou roli, protože zajišťují živobytí více než 3 milionům místních lidí. Arganový olej byl cennou komoditou už ve 13. století, ale zejména kvůli rozšiřování zemědělské půdy pro jiné účely byla asi třetina plochy arganového lesa v minulém století zničena.

Výroba a účinky arganového oleje

Semena stromu jsou skryta v jeho plodech a exkluzivní olej z nich dle staré tradice získávají místní ženy pečlivou ruční prací. Berberské ženy plody tradičním postupem melou na kamenných mlýncích a na 1 litr arganového oleje spotřebují asi 30 kg plodů; tedy úrodu 4-5 stromů. Pro srovnání, na výrobu 1 litru olivového oleje se spotřebuje jen asi 5 kg oliv. Získání 1 litru arganového oleje tak znamená až 20 hodin práce.

Pro potravinářské účely se semena nejprve praží, olej má proto tmavší barvu, výraznější aroma a chuť mandlí a ořechů. Je velmi výživný, antioxidantu vitaminu E obsahuje dle některých zdrojů 2x více než olej olivový, a má řadu blahodárných účinků, jako je stabilizace hladiny cholesterolu v krvi. Je součástí tradiční marocké snídaně při výrobě amlou, tedy krému k natírání na chléb z arganového oleje, drcených mandlí a medu.

V kosmetickém průmyslu je arganový olej nazýván elixírem mládí pro pokožku a ceněn pro vysoký podíl účinných látek (tokoferoly, karoten, esenciální mastné kyseliny vitamín A, E a F). 

Bio arganový olej z fair trade projektu v Maroku

Tento bio arganový olej pochází od žen ze sdružení Targanine, které založila v roce 1996 paní Zoubida Charrouf, univerzitní profesorka z Rabatu, která již mnoho let bojuje za práva marockých žen - zejména na venkově. Targanin je síť 6 ženských družstev, s celkem asi 600 členy, jejichž cílem je ochrana arganového lesa, jeho udržitelné využívání a zapojení místních lidí. 

Díky vyšším výkupním cenám v rámci fair trade ženy z Targanine nejen produkují velmi kvalitní arganový olej v bio kvalitě, ale založily také lesní školku, znovu-zalesňovací program a vedou školicí programy, aby místním obyvatelům přiblížily různá použití arganového stromu a pomohly tak chránit stromy v jejich vlastním zájmu. Targanin využívá tradiční znalosti berberů a navíc podporují integraci převážně berberských žen do marocké společnosti. Členství v družstvu umožňuje i negramotným ženám poprvé v životě získat vlastní příjem, vzdělávat se a emancipovat se tímto způsobem. 

Složení: bio arganový olej lisovaný za studena 100 %.
Může obsahovat stopy sacharidů, cukru, bílkovin a soli.
Skladujte v chladu a suchu, chraňte před světlem. Případný sediment není na závadu.

 Energetická hodnota: 3404 kJ/828 kcal
 Tuky: 92 g
 z toho nasycené mastné kyseliny: 17,9 g
 z toho mononenasycené mastné kyseliny: 42,6 g
 z toho polynenasycené mastné kyseliny: 31,5 gDoplňkové parametry

Kategorie: Medy a oleje
Hmotnost: 0.58 kg
Bezlepkové: ano
Bio: ano
Hmotnost: 250 ml
Objem: 250 ml
Vegan: ano
Bio EU: Eko zemědělství dle norem EU
Fairtrade: Certifikace Fairtrade

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole:
Nutriční údaje
Průměrné výživové hodnoty ve 100 g výrobku: