Nepleťte si dojmy s kávovými pojmy a oslavme to s kapslí

Při příležitosti dnešního mezinárodního dne kávy (1.10.2021) bychom si s Vámi rádi ujasnili pár kávových termínů, které si naši zákazníci poměrně často pletou, a také oslavili jeden významný kávový počin.

Zelenou kávou se myslí pouze vyloupaná a usušená kávová zrna. Tedy ona cenná surovina, kterou pěstitelé kávy exportují ze svých zahrad do zbytku světa. Druhá (legálně) nejobchodovanější komodita světa, která ale v tomto jen sušeném stavu ještě nemá téměř žádnou vůni ani chuť.

Pražená káva, to už je jiná. To již někdo onu zelenou kávu upražil (v podstatě upekl či bez oleje usmažil) a aktivoval v ní tak až stovky jednotlivých aromatických látek, které dělají kávu kávou. Při pražení si můžete s kávou hodně hrát a zdůraznit v ní to nejlepší, ale také z velmi dobré kávy udělat kávu zcela nezajímavou.

Zrnková káva je skutečně zrnková. Jistě znáte obrázky a fotografie jednotlivých kávových zrn, které se prodávají v malých i větších sáčcích, ve kterých to chrastí. Tato zrnka také sypete do samostatných či v kávovarech zabudovaných mlýnků.

Mletá káva je pak konečné stádium před samotnou přípravou šálku kávy. Zrnka kávy se melou na různou hrubost nejlépe mezi mlýnskými kameny (nejčastěji keramickými a ocelovými). Pokud totiž zrnkovou kávu rozsekáte noži, jednotlivé kousky nebudou rovnoměrně velké a chuť kávy bude nevyzpytatelná a nevyvážená.

A nyní už k té oslavě

Ve snaze nabídnout zákazníkům lepší než instantní kávu, ale přitom tak snadnou a rychlou přípravu, přišly kávové firmy před lety s kávovými kapslemi. V nich je totiž nikoli instantní, ale skutečná mletá káva, kterou může kávovar připravit při větším tlaku, než když kávu jen zaléváte vodou v šálku.

Velká nevýhoda je v množství odpadu – ona kapsle totiž váží více, než káva uvnitř, a i když časem přišly kompostovatelné, nestačí to. I „kompostovací certifikát“ se totiž obvykle nevztahuje na víčko kapsle atd.

Po 5 letech vývoje a zkoušek však letos dorazily i na náš trh kapsle s kávou od firmy Lobodis, první pražírny Fairtrade kávy ve Francii, jehož jsme v ČR hrdým exkluzivním partnerem. Tyto kapsle jsou ze 100 % vyrobeny z rostlinného materiálu a jsou ze 100 % plně kompostovatelné. Tedy ani z víčka po 90 dnech v kompostárně nic nezbude a obnovitelný zdroj se vrátí zpět do koloběhu přírody. Všechny „naše“ kávy Lobodis přitom mají vysoké hodnocení 80-83 bodů SCA, a jde tedy o tzv. „výběrové kávy“.

Zatím můžete tyto kávové kapsle – kompatibilní s kávovary Nespresso® - vyzkoušet s 20% slevou!

Slevový kód KAPSLE20 platí celý týden až do 7.10.2021.

Nutriční údaje
Průměrné výživové hodnoty ve 100 g výrobku: