Bambusová batikovaná zvonkohra z Bali, 45 cm

Kód: MT031717
319 Kč 264 Kč bez DPH 319 Kč / 1 ks
Dlouhodobě nedostupné
Položka byla vyprodána…

Ručně vyrobená velká závěsná bambusová zvonkohra zdobená tradičním batikovým uměním ve starožitném stylu. Nádherný tajemný zvuk tvoří jen přírodní materiál.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Krásná závěsná zvonkohra z bambusu zdobená místní tradiční metodou batikování ve starobylém stylu. Ta vychází z původního umění sousedního ostrova Jáva, kdy se na nebarvené části materiálu nanášel vosk či jiný podobný materiál. Zvonkohra je zavěšená na polovině bambusového kmene a tvoří ji 6 visících částí bambusu, mezi kterými jsou zavěšeny 2 kovové kolečka. Právě ty ve větru "bubnují" do okolního bambusu a vytváří příjemný a netradiční zvuk. Pro fixaci jejich polohy slouží bambusová závaží zavěšená na dlouhých šňůrách. (Na fotografii nevisí dolů, ale jsou zvednuté na úroveň zvonkohry.) K zavěšení slouží připevněný kovový háček, a zvonkohra tak může dělat radost hned po vybalení z balíku.

Ručně vyrobená zvonkohra ve vesnici Abuan na ostrově Bali v Indonésii dle pravidel fair trade. Ruční práce z přírodního materiálu - každý kus je originál a vzájemně se liší tvarem, velikostí, barvami i provedením batiky.

Rozměry: šířka cca 20 cm, výška samotné zvonkohry bez zavěšení a závaží cca 45 cm, délka včetně závaží cca 108 cm plus samotné zavěšení 18 cm.

Produkt ručně vyrobený na Bali v rámci Fair Trade projektu

Cílem Mitra Bali je propagovat tradiční indonéské řemeslo a pomocí Fair Trade podpořit místní drobné řemeslníky v jejich práci. Nejde však jen o marketing a export. Mitra Bali otevřela také projektové centrum, kde výrobcům umožňuje využít knihovnu, navštěvovat workshopy a konzultovat své záměry s designéry. Lidé tak získávají znalosti o výrobních technikách, využití ekologických surovin i bezpečnosti výrobního procesu a mají podporu i v inovacích a vývoji nového zboží.

Mitra Bali byla založena v květnu 1993 a dnes spolupracuje s 26 řemeslnými dílnami, které tvoří zpravidla 2-12 výrobců. Celkem tak pracuje se 130 lidmi - 68 muži a 62 ženami. 35 % z nich navštěvovalo jen základní školu, 60 % má střední vzdělání a 5 % vzdělání vyšší.

Otevírání dalších způsobů výdělku lidí na venkově je důležité zvláště s ohledem na obchodní izolaci, které drobní producenti na ostrově čelí. Zahraniční investoři navíc situaci zhoršují svými projekty turistické infrastruktury a velkých zemědělských podniků. Lidé na venkově jim prodávají stále více svých pozemků, půda se ztrácí a lidé odchází.

Rodinná řemeslná produkce ale znamená další příjem k drobnému zemědělství a fair trade nabízí důstojný a spolehlivý příjem za jejich zboží. Například ve vesnici Abuan v oblasti Bangli vzniklo v roce 2007 řezbářské družstvo Merta Sari Coop. Jeho dnes 26 členů žije hlavně ze zemědělství, ale pracují také se dřevem albesie a vyřezávají různé výrobky, které prostřednictvím Mitra Bali prodávají i do zahraničí. Kromě toho mají přístup k drobným úvěrům a krizové pomoci. Od Mitra Bali lidé také mohou zdarma získat sazenice stromů v rámci zalesňovacího programu, který tak produkuje také zdrojový materiál pro jejich výrobu.

Doplňkové parametry

Kategorie: Ručně dělané zvonkohry
Hmotnost: 0.93 kg
WFTO: Garance World Fair Trade Organization
Položka byla vyprodána…

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole:
Nutriční údaje
Průměrné výživové hodnoty ve 100 g výrobku: