Africká stolní hra Bao z Ugandy

Kód: EW211583
405 Kč 335 Kč bez DPH 405 Kč / 1 ks
Vyprodáno
Položka byla vyprodána…

Nádherná africká desková hra pro dva hráče, jejíž ze dřeva ručně vyřezávaný a zdobený hrací plán doplňují hliněné kuličky, které představují semena.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Nádherná hrací souprava pro deskovou hru Bao určenou pro 2 hráče. Hrací důlky jsou ručně vyřezané do dřevěných desek v Ugandě a na obou vnějších stranách hrací soupravy je vyřezaný velký slon. Hru pak doplňují ručně tvarované hliněné kuličky - kete.

Bao patří mezi tzv. mankalové hry. Tedy deskové hry s velmi dlouhou historií, sahající až do starého Egypta. Dnes se hrají nejvíce v zemích svého původu v Africe a Asii, ale konají se v nich i mezinárodní soutěže a mistrovství světa. Na rozdíl od většiny u nás známých deskových her, pracují s vzájemně neodlišenými kuličkami, které hráči přemisťují mezi důlky. Není zde tedy odlišena sada kamenů pro každého hráče.

Není zde žádný vliv náhody, kdo chce vyhrát, musí přemýšlet. Nejde však o hry jen pro geniální matematiky, mnohé z mankalových her zvládnou i děti předškolního věku. Český tým patří k evropské i světové špičce v Toguz Kumalaku (jedné ze známějších mankalových her).

Tradiční africká desková hra Bao

Samotná hra Bao se tradičně hraje zejména ve východních zemích Afriky. Slovo "bao" ostatně znamená ve swahilštině "deskovou hru" nebo "palubu". V Tanzanii se pak mistři této hry těší velké úctě. Existují dvě základní verze hry Bao - "Bao la kiswahili", tedy "Bao lidu Swahili", a "Bao la kujifunza", tedy "Bao pro začátečníky".

Jak to však u tradičních her bývá, pravidla Bao byla uchovávána jen ústní tradicí, a tak existuje více místních variací. Asi nejuznávanější přepis pravidel pochází od Alexe de Voogta z let 1991-1995; nizozemského docenta a kurátora Africké etnologie v Americkém přírodovědném muzeu, který se tradičními mancalovými hrami vědecky zabývá řadu let.

Základním tahem v Bao je setí semen - kete. Tedy pokládaní hracích kamenů do připravených jam - mashimo. Nepřekvapí proto, že součástí hry je také [kičva] - sklizeň. Cílem hry je vyprázdnit přední řadu soupeře, nebo mu znemožnit další tah.

Pravidla v češtině jsou ke stažení na kartě Související soubory.
Najdete je však také na Wikipedii v angličtině i němčině

 

Poctivě zaplacená ruční práce z přírodního materiálu dle pravidel fair trade - každý kus je originál a vzájemně se liší tvary, kresbou slona i barvou použitého dřeva. Každé semeno - kete - je také jiné a snad žádné není dokonale kulaté.

Rozměry: délka 41 cm, šířka 12 cm (po otevření 25 cm), výška 4,3 cm (po otevření 2 cm). Průměr kuliček cca 1,1 cm.

Doplňkové parametry

Kategorie: Rukodělné výrobky
Hmotnost: 1.044 kg
Hmotnost: 1 044 g
Rozměry:: 41 x 12 x 4,3 cm
Položka byla vyprodána…

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole:
Nutriční údaje
Průměrné výživové hodnoty ve 100 g výrobku: