Bio zrnková káva Adelante, 1000 g

Kód: EZ907129
Bez lepku Vegan Bio
729 Kč 651 Kč bez DPH 729 Kč / 1 kg
Skladem (>10 ks)

Jemná i živá káva arabika pěstovaná ženskými družstvy dle pravidel eko zemědělství v horách Hondurasu a Peru, následně pražená tradičním způsobem v Itálii.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Oblíbená zrnková káva arabika od čistě ženských družstev z ekologického zemědělství v horách Hondurasu a Peru. Káva Adelante znamená nejen rovnost pohlaví či podpora drobných zemědělců v Latinské Americe, ale také posílení sebeurčení žen pěstitelek jako producentek kávy, rovnocenných partnerek v rodinách, občanek ve společnosti i před nimi samotnými. Kávu Adelante pěstuje družstvo APROLMA, jehož 69 pěstitelek tak v roce 2013 založilo vůbec první pěstitelské ženské družstvo v celém Hondurasu. Kávu doplňuje rovněž arabika od družstva žen UNICAFEC z Peru. Tradičně dlouhým pražením v Itálii pak vzniká jemná, ale i živá káva s plným tělem s aromatickými tóny černého čaje, skořice a bobulí josta. Balena do sáčků bez hliníku s kávovým ventilem. 

"Adelante" znamená "vpřed". Běžné rčení o budoucnosti na honduraském venkově je „seguir adelante“ neboli „pohnout se vpřed“. A přesně o tom je i tato káva Adelnte - o pohybu vpřed.

Bio káva Adelante od drobných farmářek, které do svých rukou hrdě převzaly pěstování, zpracování i marketing své organické kávy a vydobyly si uznání ve světě. Ženy družstva APROLMA (Asociación de Productoras Libres de Marcala) pracují v nadmořské výšce kolem 1300 m n. m. uprostřed hor v departementu La Paz v oblasti Marcala, odkud pochází mezinárodně uznávané vysokohorské kávy známé jako Café de Origen Marcala. Každá z nich obhospodařuje zpravidla 1-2 ha půdy. Družstvo APROLMA přitom dokáže svou kávu i upražit a zabalit a dodává ji do zahraničí pod svým jménem v certifikované bio kvalitě.

Ženy v Peru pak tuto kávu sklízí uprostřed mlžných lesů ve výšce asi 1400 m n. m. v okrese San Ignacio v provincii Cajamarca na severu Peru nedaleko Ekvádoru. Sdružení UNICAFEC (Union de Cafetaleros Ecológicos) založilo v roce 2001 na 106 producentů kávy, kterým šlo zejména o přímý prodej kávy a z něj plynoucí vyšší příjmy a lepší životní podmínky svých rodin. Svůj cíl nezměnili, ale rozrostli se na dnešních více než 400 členů a vybudovali si i vlastní zpracovnu sklizené kávy. Káva tvoří 90 % rodinných příjmů, zbývajících 10 % pak získávají prodejem dalších zemědělských produktů. 
V roce 2008 založil UNICAFEC svůj vlastní ženský výbor „Comité de Mujeres“ s cílem zvyšovat podíl žen mezi členy. Dnes tvoří ženy asi 30 % členů a svou kávu prodávají samostatně jako „Café Feminino“.

Výhradně ženská družstva jsou na mezinárodním trhu s kávou vzácné. Jejich členky jsou často poznamenané domácím násilím a vlastní produkcí kávy bojují za svá práva, uznání a nezávislost.
Honduras má za sebou řadu vojenských převratů a koloniálního vykořisťování a i po volbách v roce 2017 převládá atmosféra korupce, bezpráví a násilí. Každodenní práce žen v družstvu se tak odehrává v obtížných podmínkách a členky čelí i novým výzvám: globální oteplování, výraznější výkyvy počasí, klesající výnosy ze zemědělství, zavlečené choroby jako kávová rez či rostoucí chudoba venkovského obyvatelstva. Samostatnost a finanční nezávislost v obchodu s kávou navíc není muži automaticky akceptován a družstva se musí bránit i hrozbám ozbrojených skupin spolupracujících se zkorumpovanými politiky či armádou. 

Složení z kontrolovaného ekologického zemědělství: bio káva arabika zrnková pražená 100 %.

Doplňkové parametry

Kategorie: Zrnková káva
Hmotnost: 1.04 kg
Bezlepkové: ano
Bio: ano
Hmotnost: 1000 g
Vegan: ano
Bio EU: Eko zemědělství dle norem EU
Fairtrade: Certifikace Fairtrade

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole:
Nutriční údaje
Průměrné výživové hodnoty ve 100 g výrobku: