Bio nepražené kakaové boby Ghana Amelonado, 50 g

Kód: FO108055
Bez lepku Vegan Bio
29 Kč 25 Kč bez DPH 580 Kč / 1 kg
Vyprodáno

Nejkvalitnější bio kakaové boby Amelonado z regionu Suhum v jižní Ghaně s bohatou čokoládovou chutí s tóny ořechů, zpracované po sklizni výjimečným způsobem.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Výjimečné bio kakaové boby odrůdy Forastero Amelonado pěstované dle pravidel ekologického zemědělství v oblasti Suhum na jihovýchodě západoafrické Ghany. Mají bohatou čokoládou chuť s náznaky dřevitých a ořechových tónů (zejména vlašský ořech) s charakterem připomínajícím brownie či koláč. Jemná chuť tohoto kakaa představuje to, co jsme poznali v klasické poctivé čokoládě a jistě v nejednom znalci vyvolá nostalgické vzpomínky na dětství. Právě pro to je odrůda Amelonado, odvozená z Forastera a dovezená do západní Afriky z ostrova Svatého Tomáše, tak ceněná. Pro své hladší a poněkud kulatější lusky se mu také říká "bulk".

Asi 900 drobných pěstitelů sdružení ABOCFA (z nichž asi 23 % tvoří ženy) bylo vůbec prvními v celé Ghaně, kteří v roce 2011 získali oficiální certifikaci organického zemědělství a Fairtrade (od Fairtrade International). Pro nás navíc ručně sklidili pouze lusky jasně žluté barvy dle pravidel fair trade. Své kakaovníky pěstují v průměrné nadmořské výšce 186 m n. m. (nejvyšší vrchol Ghany měří 883 m) spolu s banánovníky, jamy a lesními stromy. Haldovou fermentaci (na hromadě) provádí každý jednotlivý zemědělec asi 7 dní a následně boby 6-7 dní suší na slunci na bambusových rohožích asi 2 metry vysoko nad zemí. 

Už tím se liší od většiny kakaových bobů, které bývají fermentovány centrálně na jednom místě. I sušení na vyvýšeném lůžku vede k výjimečné kvalitě ve srovnání s jiným ghanským kakaem. Zemědělské družstvo ABOCFA je proto známé produkcí těch nejkvalitnějších kakaových bobů s původem v regionu, a boří mýty o oblasti západní Afriky známé spíš nekvalitním konvenčním kakaem a plantážemi zničenými neudržitelnou produkcí nadnárodních koncernů.

Biologické zemědělství v západní Africe je nezvyklé a kakaové boby se zde jinak běžně suší na zemi na betonových nádvořích. Výrazně kvalitnější posklizňový proces těchto bobů však rozvíjí plný chuťový potenciál genofondu kakaa v tomto regionu. Hlavní sklizeň kakaa zde probíhá od září do dubna, vedlejší ale průběžně pokračuje až do srpna. Družstvo ABOCFA (Aponoapono Biakoye Organic Cocoa Farmer 'Association) je jedním z pouhých 4 ekologicky certifikovaných družstev v Ghaně a všichni společně tvoří méně než 1 % vývozu ghanského kakaa. Jen v jednom přístavu stojí jen jeden certifikovaný sklad, ve kterém je bio kakao z Ghany uskladněno před naloděním. Stovky tisíc tun kakaa bez certifikací pak prochází do jisté míry smícháno dvěma hlavními přístavy Ghany.

 

Dnes jsou kvalitní kakaové boby považovány za jednu z vůbec nejkomplexnějších potravin světa. Bio kakaové boby jsou výživovou bombou, která je přirozená a zcela přírodní bez jakýchkoli přídavků a úprav. Bio fair trade nepražené kakaové boby mají unikátní vlastnosti - výjimečně vysokou koncentraci vitamínů, minerálů, antioxidantů a enzymů a jsou přitom pěstované v čisté přírodě za použití jen místních tradičních postupů. Skutečný "pokrm bohů", jak kakaovník nazval Carle Linné při tvorbě botanického názvosloví v 18. století. A když Evropa tuto cennost objevovala, byla k dostání pouze v těch nejlepších lékárnách za cenu, kterou si mohl dovolit jen málokdo.

Složení: bio nepražené kakaové boby celé 100 %. Bez lepku, vhodné pro vegany.

Energetická hodnota: 2600 kJ/621 kcal
 Tuky: 52 g
      z toho nasycené mastné kyseliny: 33 g
 Sacharidy: 25,8 g
      z toho cukry: 0,2 g
 Vláknina: 25,6 g
 Bílkoviny: 12,6 g
 Sůl: 0,25 g

 

Doplňkové parametry

Kategorie: Bio kakaové boby
Hmotnost: 0.05 kg
Bezlepkové: ano
Bio: ano
Hmotnost: 50 g
Vegan: ano
Bio EU: Eko zemědělství dle norem EU
Bio CZ: Produkt ekologického zemědělství
Fairobchod: Fair trade garance Fairobchod

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole:
Nutriční údaje
Průměrné výživové hodnoty ve 100 g výrobku: