Bio ibiškový čaj s citrónovou trávou z Keni, sáčky 20 x 2 g

Kód: EZ037242
Novinka Bez lepku Vegan Bio
62 Kč 54 Kč bez DPH 155 Kč / 100 g
Vyprodáno

Osvěžující bylinný čaj s ovocnou chutí sušených ibiškových květů a osvěžující přírodní citrónové trávy ze svahů Mount Kenya ve střední Keni.

 

Detailní informace

Detailní popis produktu

Osvěžující ovocný bylinný čaj složený ze sušených květů ibišku (80 %) a 20 % přírodní citrónové trávy. Obě suroviny pěstují drobní zemědělci z okresu Meru na svazích Mount Kenya v centrální části africké Keni dle pravidel kontrolovaného ekologického zemědělství. Po sklizni se ibiškové květy suší, sekají na drobné kousky a plní do čajových sáčků a krabiček ještě v místě původu v Keni. Místní rolníci v Keni sklízí také citrónovou trávu a výsledný nálev sytě červené barvy má i proto velmi osvěžující chuť a lehce kyselou ovocnou vůni po citrónu.

Fair trade dává těmto malorolnickým rodinám jistotu, že jejich práce stojí za to, a díky dlouhodobé a spolehlivé spolupráci s fairtradovými firmami v Evropě a Americe nabízí jejich dětem vyhlídky do budoucna. Přímo v suché oblasti Meru byl právě díky této spolupráci realizován projekt zavlažování, který rozhodujícím způsobem přispívá ke zlepšení místních životních podmínek.

Příprava: sáček čaje v šálku zalijte vroucí vodou a nechte 5-10 minut vyluhovat. Sladit můžete dle libosti a i jako ledový čaj bude výtečný. Je výborný k míchání s ovocnými šťávami a v létě skvěle hasí žízeň. 

Bio ibiškový čaj z fair trade projektu Meru Herbs v Keni

Svahy Mount Kenya bývaly vždy suché, až v roce 1985 začalo několik rodin z vesnice Tunay pokládat první zavlažovací trubky. To byl začátek zavlažovacího projektu  Ng'uuru Gakirwe (NGWP), na kterém se finančně podílela vláda Itálie. Dnes spádová oblast tohoto projektu zahrnuje asi 150 kilometrů čtverečních plochy, na které hospodaří více než 470 rodin rolníků a chovatelů. Projekt zavlažování umožňuje každé rodině zavlažit alespoň jeden hektar půdy. Právě díky tomu začaly některé rodiny v roce 1991 pěstovat ibišek a byla zahájena výroba tohoto čaje nejdříve pro místní potřebu, později i k exportu do zahraničí pod značkou Meru Herbs, tedy Byliny Meru.

Italská fairtradová organizace CTM pak v roce 1994 podpořila vznik 2 zpracovatelských závodů, ve kterém je trvale zaměstnáno 33 pracovníku, téměř výhradně žen, které producentům umožňují čaj balit přímo na místě. To znamená zvýšenou přidanou hodnotu pro místní obyvatele. Zisky plynou do rozšiřování projektu zavlažování i do komunitních projektů, jako jsou školy či zdravotnická zařízení. Ženy zde přijímají i manažerské úkoly v mikropodnicích a ve společnosti Meru Herbs.

Ibišek dnes v oblasti pěstuje na 233 malých farmářů sdružených do 3 producentských skupin v okrese Tharaka. Zastřešující organizace Meru Herbs je podporuje v co nejpřirozenějším pěstování všech jejich produktů a nabízí školení v ekologickém zemědělství. V roce 2018 díky tomu mělo 27 producentů certifikaci ekologického zemědělství. Kromě ibišku zde místní lidé i kvůli diverzifikaci zdrojů pěstují také citrónovou trávu, moringu, heřmánek, chilli a tropické ovoce. 

A tento čaj je úplně prvním konkrétním výsledkem tohoto snažení - květy ibišku zušlechtěné voňavou citrónovou trávou. 

Složení: bio květy ibišku (80 %), bio citrónová tráva (20 %).

Doplňkové parametry

Kategorie: Bylinné a ovocné čaje
Hmotnost: 0.064 kg
Bezlepkové: ano
Bio: ano
Hmotnost: 40 g
Vegan: ano
Bio EU: Eko zemědělství dle norem EU
WFTO: Garance World Fair Trade Organization

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole:
Nutriční údaje
Průměrné výživové hodnoty ve 100 g výrobku: