Přívěsek na klíče Srdíčko z mastku z Keni, různé

Kód: CO207549
119 Kč 98 Kč bez DPH 11 900 Kč / 100 g
Vyprodáno
Položka byla vyprodána…

Dnes už tradiční ručně vyřezané a ručně kreslené srdíčko z mastku v podobě přívěsku s řetízkem. Různě barevné s různou kresbou, vždy originální ruční práce.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Dnes už tradiční Fair Trade rukodělný výrobek z Keni, kde se ručně vyřezává i maluje. V tomto případě je modernizován řetízkem a kroužkem k zavěšení třeba na klíče. K výrobě se používá mastek, nejměkčí minerál na stupnici tvrdosti. Umění zpracování mastku se v rodinách řemeslníků předává z generace na generaci a probíhá výlučně ručně, od těžby kamene až po řezbářství a malbu.

Vyrábí se v různých barvách a designech. Kresby jsou kombinací malby a rytí. Světlé linky jsou do malby vyryté a odhalují přirozenou barvu použitého mastku. Povrch srdíčka je tedy drobně plastický a odhaluje přirozenou kresbu přírodního kamene; mohou to být tenké žilky, stíny či tmavé skvrnky.

Fair Trade ruční práce z přírodního materiálu - každý kus je originál a liší se velikostí, tvarem, barvami i kresbami. Preferujete-li některou z barev či kreseb, napište nám to prosím v poznámce objednávky, vyjdeme Vám vstříc v rámci aktuálních skladových zásob.

Rozměry: cca 3,5 cm.
Hmotnost: 10 g.

Ručně vyřezané v Keni v rámci Fair Trade projektu Afrikiko

Srdíčko vyrobili drobní řemeslníci malé soukromé společnosti Afrikiko ve vesnici Tabaka, vzdálené asi 30 km jihozápadně od města Kisii ve stejnojmenném kraji. Tak se jmenuje i místní kámen mastek, který se tu nachází v různé tvrdosti i odstínech, a používá se pro nejrůznější výrobky.
 
Společnost Afrikiko Muriuki Njeru byla založena v roce 1995 a jejím prvním zákazníkem ve stejném roce byl právě evropský importér, od kterého toto zboží dnes nakupujeme i my. Společnost mohla nabídnout práci 22 lidem ze 6 rodin ve vesnici a brzy také najala 3 designéry Daniela, Shema a Mosese. I přes velké exportní úspěchy ve světě ji potkaly nelehké těžkosti v podobě dramatických nepokojů v oblasti v roce 2007 a komplikace spojené s nemocí covid-19 v roce 2020, kdy udržení výroby záviselo na soukromých zdrojích podporovatelů projektu.
 
Dnes je Afrikiko nejdůležitějším zaměstnavatelem pro řemeslníky z mastku v Tabace a v míru zde vedle sebe pracují lidé z etnických skupin Luo, Kisii a Kikuju. Má 47 stálých zaměstnanců a pracuje se 120-150 lamači kamene (včetně žen), 137 ženami a 3 muži v oblasti mytí a broušení mastku, 48 žen a 32 mužů kámen barví a 56 mužů a 4 ženy do výrobků ryje drobné ornamenty. K tomu spolupracuje externě s dalšími 8 dílnami třeba i na práci se dřevem.
 
Společnost je členem KEFAT (keňská federace pro alternativní obchod) a splňuje kritéria FTA PLUS = Fairtrade Approved PLUS společnosti Contigo, jež označuje partnery, kteří překonali obecné požadavky Fairtrade International a jsou příkladem pro ostatní. Vedle vyloučení dětské a nucené práce společnost zajišťuje slušné pracovní podmínky, odpovídající plat s placenou dovolenou, příplatky za přesčas, bonusy za vysokou kvalitu a podíl na zisku společnosti. Zaměstnanci však mohou využívat také bezplatné základní péče v místní nemocnici a výhody plynoucí ze zdravotního pojištění při domácí péči. Důležité je také posilování žen - jsou odpovědné za kontrolu kvality, zastávají vedoucí pozice a jsou školené a zaměstnávané i v gravírování, které je v Keni tradičně mužskou doménou.
 

Doplňkové parametry

Kategorie: Ručně dělaná srdíčka, hračky a pera
Hmotnost: 0.015 kg
Contigo: Fair trade garance Contigo
Položka byla vyprodána…

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole:
Nutriční údaje
Průměrné výživové hodnoty ve 100 g výrobku: