Dřevěná miska s bambusovou intarzií z Bali, 25 cm

Kód: EZ59033
1 292 Kč 1 292 Kč / 1 ks
Momentálně nedostupné
Položka byla vyprodána…

Precizně zpracovaná miska ze dřeva stromu tropického deštného pralesa s bohatou intarzií bambusu a kokosových skořápek.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Úchvatná miska, nad jejímž zpracováním a pracností budete žasnout. Je ručně vyrobena ze dřeva stromu tropického deštného pralesa ve vesnici Abuan na ostrově Bali v Indonésii, a stejně tak ručně je dále zhodnocena bohatou intarzií bambusu a kokosových skořápek. Neskutečná miska, která má vysokou estetickou hodnotu už sama o sobě, i kdybyste si ji jen vystavili. Samozřejmě vyrobena dle pravidel fair trade. Pojme více než 2100 ml vody, aniž by přetékala.

Intarzie je umělecká technika zdobení nábytku a předmětů s kořeny již ve starém Egyptě. Vkládáním různě barevných dýh či dřeva na jinak barevný dřevěný podklad vznikají nejrůznější motivy a dekorativní obrazy. Výsledek je opracován do jedné roviny a plasticky nevystupuje. S intarziemi se setkáváme zejména na honosném historickém nábytku, ale jako umělecká zdobící technika se používá i dnes. 

Ruční práce z přírodního materiálu - každý kus je originál a může se lišit tvarem, velikostí, barvami i provedením intarzie. 

Miska s intarzií ručně vyrobená na Bali v rámci Fair Trade projektu

Cílem Mitra Bali je propagovat tradiční indonéské řemeslo a pomocí Fair Trade podpořit místní drobné řemeslníky v jejich práci. Nejde však jen o marketing a export. Mitra Bali otevřela také projektové centrum, kde výrobcům umožňuje využít knihovnu, navštěvovat workshopy a konzultovat své záměry s designéry. Lidé tak získávají znalosti o výrobních technikách, využití ekologických surovin i bezpečnosti výrobního procesu a mají podporu i v inovacích a vývoji nového zboží.

Mitra Bali byla založena v květnu 1993 a dnes spolupracuje s 26 řemeslnými dílnami, které tvoří zpravidla 2-12 výrobců. Celkem tak pracuje se 130 lidmi - 68 muži a 62 ženami. 35 % z nich navštěvovalo jen základní školu, 60 % má střední vzdělání a 5 % vzdělání vyšší.

Otevírání dalších způsobů výdělku lidí na venkově je důležité zvláště s ohledem na obchodní izolaci, které drobní producenti na ostrově čelí. Zahraniční investoři navíc situaci zhoršují svými projekty turistické infrastruktury a velkých zemědělských podniků. Lidé na venkově jim prodávají stále více svých pozemků, půda se ztrácí a lidé odchází.

Rodinná řemeslná produkce ale znamená další příjem k drobnému zemědělství a fair trade nabízí důstojný a spolehlivý příjem za jejich zboží. Například ve vesnici Abuan v oblasti Bangli vzniklo v roce 2007 řezbářské družstvo Merta Sari Coop. Jeho dnes 26 členů žije hlavně ze zemědělství, ale pracují také se dřevem albesie a vyřezávají různé výrobky, které prostřednictvím Mitra Bali prodávají i do zahraničí. Kromě toho mají přístup k drobným úvěrům a krizové pomoci. Od Mitra Bali lidé také mohou zdarma získat sazenice stromů v rámci zalesňovacího programu, který tak produkuje také zdrojový materiál pro jejich výrobu.


Rozměry: horní vnější průměr 25 cm, výška 10 cm.
Objem: 2100 ml.

Doplňkové parametry

Kategorie: Ručně dělané košíky, ošatky a misky
Hmotnost: 0.671 kg
Hmotnost: 671 g
Objem: 2 100 ml
Rozměry: průměr 25 cm, výška 10 cm
Položka byla vyprodána…

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole:
Nutriční údaje
Průměrné výživové hodnoty ve 100 g výrobku: