Kokosová miska se zeleným perem, 13 cm

Kód: EL404343
289 Kč 239 Kč bez DPH 289 Kč / 1 ks
Momentálně nedostupné
Položka byla vyprodána…

Krásná přírodní miska z kokosového ořechu, kterou ručně vyrábí drobní řemeslníci ve Vietnamu i 40 dní. Tento kus zdobí zelená kresba pera na černém podkladě.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Kreativní a nevšední přírodní miska, která je vlastně polovinou kokosového ořechu. Má přirozeně nepravidelný tvar a i její stabilita na stole je omezená. Vnitřek je černě lakovaný s obrázkem zeleného pera přes celé dno, což vyžaduje poměrně složitý výrobní proces. Vnější strana je vyhlazená, ale zachovala si stopy po odstraňování dužniny ořechu, jak je vidět i na fotografii. Hrany jsou samozřejmě zbroušeny, a misku tak můžete bez obav svěřit i svým dětem (za vylití či vysypání obsahu však neručíme).

Tyto krásné misky pochází z jihu Vietnamu, protože tam jsou kokosové skořápky obzvláště tvrdé, a výroba jedné takové misky může trvat i 40 dní. Drobní výrobci musí nejdříve opatrně odstranit a obrousit vnější stranu skořápky i dužninu uvnitř. V dalším kroku se nanáší základní nátěr z hlíny a šelaku, který se nechá zaschnout a po té se brousí. Tento krok se opakuje průměrně pětkrát, než se dosáhne požadované tloušťky vrstvy.  Miska se pak zpracuje brusným papírem a dobře vysuší. Teprve nyní přichází na řadu zdobení. Nejdříve se přikládá stříbrná fólie, aby miska získala lesk. Po zaschnutí se nanáší vybraná základní barva, suší se a pak pečlivě lakuje průhledným lakem, který konzervuje všechny dříve nanesené vrstvy. Postup při výrobě vícebarevných misek je samozřejmě mnohem komplikovanější. Umělci při něm ručně nanáší několik vrstev různých barev, které musí vždy nechávat zaschnout, aby malba zůstala ostrá. Od prvního do posledního výrobního kroku je zapotřebí zhruba 15 směn a skořápka musí po každém kroku jeden den schnout.

Ruční práce z čistě přírodního materiálu. Každý kus je skutečným originálem a vedle obrázku pera se vzájemně liší i tvar a velikost misek tak, jak se od sebe liší i jednotlivé kokosové ořechy, ze kterých jsou misky ve Vietnamu vyráběny. Miska pojme asi 420-500 ml vody.

Miska není vhodná pro mastná ani horká jídla!

Rozměry: průměr cca 13 cm, výška cca 6 cm.

Od drobného řemeslníka z Fair Trade projektu ve Vietnamu

Misky vyrábí drobní vietnamští řemeslníci spolupracující s neziskovou organizací Craft Link, která byla založena několika nevládními organizacemi v roce 1996 v Hanoji. Její ambiciózní vizí je, aby jednoho dne dostávali všichni řemeslníci ve Vietnamu za své zboží spravedlivou mzdu.

Organizace proto pomáhá oživit a propagovat tradiční vietnamskou kulturu a řemeslné dovednosti. Drobným výrobcům vyplácí odpovídající odměnu dle principů Fair Trade, podílí se na marketingu a zprostředkovává přístup na zahraniční trhy s řemeslným zbožím. Pokud výrobci potřebují, dostávají na výrobu 40-70 % zálohy. 15 % zisku organizace vyplácí přímo výrobcům a další peníze zpětně investuje do vzdělávání řemeslníků v tradičních technikách, zvyšování kvality výroby a otevírání nových řemeslných projektů. Navíc zajišťuje dodržování  alespoň minimálních sociálních a ekologických standardů v dílnách. 

Craft Link v rámci konceptu Fair Trade spolupracuje s 63 skupinami řemeslníků, a zaměstnává tak více než 6000 šikovných lidí. Pracuje s etnickými menšinami ve Vietnamu (45 %), sociálně, tělesně či mentálně znevýhodněnými ( 25 %) a tradičními řemeslnými vesnicemi (30 %). Zvláště pozoruhodný je podíl žen, které tvoří více než 90 % výrobců, a 95 % z nich působí v řídících funkcích.

Doplňkové parametry

Kategorie: Ručně dělané košíky, ošatky a misky
Hmotnost: 0.116 kg
WFTO: Garance World Fair Trade Organization
El Puente: Fair trade garance El Puente
Položka byla vyprodána…

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole:
Nutriční údaje
Průměrné výživové hodnoty ve 100 g výrobku: