Zamilovaný pár Tembo z mastku z Keni, 20 cm

Kód: CO207531
479 Kč 396 Kč bez DPH 479 Kč / 1 ks
Vyprodáno
Položka byla vyprodána…

Hezká socha objímajícího se páru ručně vyrobená z mastku ve vesnici Tabaka v Keni. Neutrální šedá barva a nadčasový design umožňuje sošku umístit téměř kdekoli.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Hezká socha zamilovaného páru v objetí ručně vyřezaná z mastku ve vesnici Tabaka v Keni dle pravidel fair trade. K výrobě se používá mastek, nejměkčí minerál na stupnici tvrdosti. Umění zpracování mastku se v rodinách řemeslníků předává z generace na generaci a probíhá výlučně ručně, od těžby kamene až po řezbářství a malbu. Po vyřezání a vybroušení byla soška ručně nabarvena šedou barvou, aby se zakryla nestejnoměrná barva kamene a soška lépe zapadla do interiéru. Tomu napomáhá i nadčasový design.

Fair Trade ruční práce z přírodního materiálu - každý kus je originál a vzájemně se drobně liší velikostí, tvary i barvou.

Rozměry: výška cca 20 cm.
Hmotnost: 

Ručně vyřezaná v Keni v rámci Fair Trade projektu Afrikiko

Sošku vyrobili drobní řemeslníci malé soukromé společnosti Afrikiko ve vesnici Tabaka, vzdálené asi 30 km jihozápadně od města Kisii ve stejnojmenném kraji. Tak se jmenuje i místní kámen mastek, který se tu nachází v různé tvrdosti i odstínech, a používá se pro nejrůznější výrobky.
 
Společnost Afrikiko Muriuki Njeru byla založena v roce 1995 a jejím prvním zákazníkem ve stejném roce byl právě evropský importér, od kterého toto zboží dnes nakupujeme i my. Společnost mohla nabídnout práci 22 lidem ze 6 rodin ve vesnici a brzy také najala 3 designéry Daniela, Shema a Mosese. I přes velké exportní úspěchy ve světě ji potkaly nelehké těžkosti v podobě dramatických nepokojů v oblasti v roce 2007 a komplikace spojené s nemocí covid-19 v roce 2020, kdy udržení výroby záviselo na soukromých zdrojích podporovatelů projektu.
 
Dnes je Afrikiko nejdůležitějším zaměstnavatelem pro řemeslníky z mastku v Tabace a v míru zde vedle sebe pracují lidé z etnických skupin Luo, Kisii a Kikuju. Má 47 stálých zaměstnanců a pracuje se 120-150 lamači kamene (včetně žen), 137 ženami a 3 muži v oblasti mytí a broušení mastku, 48 žen a 32 mužů kámen barví a 56 mužů a 4 ženy do výrobků ryje drobné ornamenty. K tomu spolupracuje externě s dalšími 8 dílnami třeba i na práci se dřevem.
 
Společnost je členem KEFAT (keňská federace pro alternativní obchod) a splňuje kritéria FTA PLUS = Fairtrade Approved PLUS společnosti Contigo, jež označuje partnery, kteří překonali obecné požadavky Fairtrade International a jsou příkladem pro ostatní. Vedle vyloučení dětské a nucené práce společnost zajišťuje slušné pracovní podmínky, odpovídající plat s placenou dovolenou, příplatky za přesčas, bonusy za vysokou kvalitu a podíl na zisku společnosti. Zaměstnanci však mohou využívat také bezplatné základní péče v místní nemocnici a výhody plynoucí ze zdravotního pojištění při domácí péči. Důležité je také posilování žen - jsou odpovědné za kontrolu kvality, zastávají vedoucí pozice a jsou školené a zaměstnávané i v gravírování, které je v Keni tradičně mužskou doménou.
 

Doplňkové parametry

Kategorie: Další různé rukodělné výrobky
Hmotnost: 0.5 kg
Contigo: Fair trade garance Contigo
Položka byla vyprodána…

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole:
Nutriční údaje
Průměrné výživové hodnoty ve 100 g výrobku: