Bio mletá gourmet káva Nabu, italské pražení, 250 g

Kód: KA560349
Bez lepku Vegan Bio
184 Kč 164 Kč bez DPH 736 Kč / 1 kg
Skladem (>10 ks)

Unikátní divoká a zahradní káva arabika z deštných pralesů království Kaffa v Etiopii pražená na italský způsob pro plnou intenzivní chuť vhodnou na espresso.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Unikátní gurmánská ručně sbíraná divoká a zahradní káva arabika z deštných pralesů provincie Kaffa na jihozápadě Etiopie. Tmavé italské pražení znamená plnou a intenzivní chuť této špičkové silně pražené kávy vhodné pro espresso nebo moka konvičku. Měkké vakuové balení s kávovým ventilem dobře zachovává aroma pražené kávy. 

Už ze samotného názvu regionu Kaffa promlouvá ta starodávná pravda, že právě zde je kolébka kávy, později rozšířené do celého světa. A právě zde, v přirozeném prostředí deštného pralesa Bonga roste po tisíciletí původní odrůda kávy bez plantáží a šlechtitelských stanic. Rostlina má nízké výnosy, ale investuje do nesrovnatelné kvality a vůně i diverzity mezi jednotlivými keři.

Tuto divoce rostoucí kávu pak v polské pražírně mistři pražiči v proměnlivém poměru míchají s arabikou pěstovanou v okolních zahradách oblasti Kaffa dle pravidel ekologického zemědělství a silně praží na italský způsob. Tzv. italské pražení vyžaduje od pražiče opravdové zkušenosti, protože se nachází na konci druhého cracku a od spálené kávy ho dělí jen okamžik. Italský styl znamená kávu už zcela bez kyselosti, veškerý cukr v zrnech je v této fázi kompletně zkaramelizovaný, na povrchu tmavě hnědých zrnek se objevují mastné skvrny. Původní chuť kávy je potlačena ve prospěch chuti tmavého pražení.
Obchodní podmínky fair trade (konkrétně certifikace Fair for life) a spolupráce s Německým svazem ochrany přírody a biodiverzity NABU garantují trvale udržitelnou perspektivu drobných pěstitelů a sběračů, pro něž je káva hlavním zdrojem příjmů, a ochranu místních vzácných pralesů.

Poklad v deštných pralesích království Kaffa

Neprostupné horské deštné pralesy ve starém království Kaffa v jihozápadní Etiopii jsou považovány za jedno ze 34 ohnisek biologické rozmanitosti na světě. Jsou skutečnými poklady přírody a domovem mnoha živočišných a rostlinných druhů, které ani nikde jinde na světě nenajdete. Žijí zde lvi, leopardi, divoké kočky i prasata a antilopy a černobílé zvědavé opice guerézy zde vytváří svůj vlastní poddruh. Oblast je domovem více než 100 druhů ptáků, a proto je mezinárodně uznávaná jako Důležitá ptačí oblast (Important Bird and Biodiversity Area (IBA)). 
Mohutné obří stromy, změť vzdušných kořenů, fascinující epifyty, třpytící se zeleň všude kolem - lesy, ze kterých zůstal jen zbytek původní velikosti, však stále skrývají skutečnou specialitu: divokou kávu (Coffea arabica), genetický zdroj nedocenitelné hodnoty. Devět měsíců po rozkvětu kávovníky v deštném pralese nesou červené plody podobné třešním, které mají uvnitř pod dužinou dvě zploštělá semena, zelená kávová zrna.

Zřízení první kávové biosférické rezervace UNESCO

Nezákonná těžba dřeva, rozšiřující se plocha zemědělské půdy a měst však vážně ohrožují existenci těchto cenných přírodních oblastí. Mezi lety 1988 a 2008 zmizelo asi 40 % místních lesů, což ohrožuje také boj proti změně klimatu, lesy jsou mimo jiné zásadními zásobárnami uhlíku. Náš importér Original Food a nejstarší a největší ekologické sdružení v Německu NABU se proto intenzivně zasazují ve společném projektu o udržitelný rozvoj a tím i ochranu těchto jedinečných deštných pralesů. Podpora prodeje místních produktů a rozvoj ekoturistiky vytváří nové možnosti příjmu pro místní obyvatele a tím se prokazatelně snižuje tlak na přírodní zdroje. Prodej divoké kávy za spravedlivé ceny je pro rolníky pobídkou udržovat a chránit horský deštný prales a současně si vylepšit příjem.
NABU (The Nature and Biodiversity Conservation Union) byl založen v roce 1899, a dnes má podporu více než 900 000 členů a příznivců, jejichž společným cílem je ochrana stanovišť a biodiverzity, podpora udržitelnosti v zemědělství, lesním hospodářství a zásobování vodou, stejně jako zvýšení významu ochrany přírody ve společnosti. Nákupem této kávy přímo podporujete zachování jedinečné přírody Afriky; z každého prodaného kilogramu kávy jde totiž 0,40 € přímo na místní projekty NABU.

Od začátku, od roku 2003, jsme drobným pěstitelům platili spravedlivé ceny za jejich produkci, protože jen tak to dává nám i jim ekonomický smysl dlouhodobě a udržitelně. Jen tak můžeme kromě sklizně požadovat i zachování deštných pralesů ve zdravém stavu. Projekt vyústil ve zřízení první světové kávové biosférické rezervace UNESCO a dnes je považován za vynikající příklad ochrany přírody a ekonomický rozvoj souběžně. Z tohoto úspěšného příběhu dnes těží asi 130 000 lidí v provincii Kaffa a od roku 2016 dává perspektivu také dalším 20 000 lidí v sousedním regionu Sheka.

Doplňkové parametry

Kategorie: Mletá káva
Hmotnost: 0.262 kg
Bezlepkové: ano
Bio: ano
Hmotnost: 250 g
Vegan: ano
Bio EU: Eko zemědělství dle norem EU
Fair4Life: Certifikace Fair for Life
WFTO: Garance World Fair Trade Organization

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole:
Nutriční údaje
Průměrné výživové hodnoty ve 100 g výrobku: