Bio zelený čaj z Cejlonu a Darjeelingu, sáčky 24 x 2 g

Kód: EZ870324
Bez lepku Vegan Bio
74 Kč 66 Kč bez DPH 154 Kč / 100 g
Vyprodáno

Výtečná směs organického zeleného čaje z centrální oblasti Šrí Lanky a slavného indického Darjeelingu. Respekt a úcta k lidem i přírodě v nálevových sáčcích.

Detailní informace

Detailní popis produktu

S velkou péčí sestavená čajová směs zelených čajů z horských čajových zahrad centrální Šrí Lanky a slavného Darjeelingu v severní Indii. V obou oblastech dává tamní vlhké a teplé klima a úrodná půda vzniknout kvalitním čajům a místní drobní pěstitelé a sběrači čerpají ze zkušeností několika generací předků při pěstování i zpracování. 

Historie Šrí Lanky, do roku 1972 známé jako Ceylon či Cejlon, je spjata s jejími drahými kameny a kořením. Už od začátku 19. století pod koloniální nadvládou Velké Británie však začíná také pěstování a export čaje ve velkém. (Jednostranná exportní orientace ale přivodila zemi první velký hladomor.) I v Indii zahájili systematické pěstování čaje Angličané na konci 18. století a dnes je země po Číně druhý největším producentem čaje na světě. Většina čaje se pěstuje na severu v oblastech Assam, Darjeeling, Dooars a Sikkim. 

V principech fair trade, spravedlivého obchodu, se pak snoubí úcta k lidem i přírodě, a nabízí se tak skutečný čajový požitek. Ten vychází z kombinace cejlonského čaje s typicky citrusovým tónem (60 %) a 40 % čaje z Darjeelingu s charakteristickým jemným květinovým aroma. Pěstitelé čajovníků i sběrači čaje rozhodují demokratickým způsobem o tom, jak využijí společnou fair trade odměnu. Sociální prémie investují do zlepšení kvality vzdělávání, infrastruktury a zdravotnických zařízení. 

Vynikající bio zelený čaj ve 24 nálevových sáčcích, jednotlivě balených.

Bio zelený čaj od fair trade producentů SOFA ze Šrí Lanky a TPI z Indie

Příběh společnosti SOFA (Small Organic Farmers Association) se odvíjí od konce minulého století, kdy Bio Foods Ltd, úspěšný zpracovatel a vývozce organických produktů, inicioval její vznik. Jeho cílem bylo vytvořit ucelený výrobní řetězec pro bioprodukty z centrální Šrí Lanky. Projekt vyústil v založení SOFA v roce 1997 jako zastřešující organizace pro drobné bio producenty, kteří dodávají čaj, kokos i koření, které Šrí Lanku proslavilo už v 15. století.
V roce 1998 získala SOFA certifikaci Fairtrade pro čaj, a stala se tak vůbec první drobnou farmářskou organizací s certifikací Fairtrade na Šrí Lance. Certifikace pro koření následovala v roce 2006 a dodnes je na své cestě podporována společností Bio Foods a partnerskými fair trade organizacemi. I díky tomu v roce 2019 navázala spolupráci také s dalšími organizacemi, především s Ethical Tea Company (pro čaj) a Joint Agricultural Products (pro koření), což jí otevřelo další cestu pro rozvoj.

Při založení tvořilo společnost jen 189 členů. Dnes ji tvoří 3880 lidí, z nichž asi 1400 jsou ženy a jsou organizováni do 53 základních skupin v 5 regionech země. Členové SOFA vlastní v průměru 0,7 hektaru půdy a při vstupu musí splňovat požadavky ekologického zemědělství, tedy produkovat minimálně pět let bez chemických herbicidů a pesticidů a tři roky bez chemických hnojiv. Za ekologickou certifikaci odpovídá Control Union. 

Na počátku TPI (Tea Promoters India) v roce 1989 stála německá fair trade organizace Gepa, ekologická certifikační organizace Naturland a indická rodina Mohanových, známá svým výjimečným sociálním a ekologickým cítěním. Jedním z hlavních cílů TPI bylo a je skoncovat s feudálními koloniálními strukturami v indickém čajovém průmyslu, podporovat organickou produkci čaje, nabízet pracovníkům správné mzdy a příkladné sociální výhody a dát jim možnost účastnit se rozhodování v rámci správy plantáží. 

60 % vedoucích pozic zastávají ženy a děti jsou aktivně podporovány, aby chodily do školy. V čajových zahradách TPI zaměstnává přes 3850 pracovníků a v době hlavní sklizně ještě další příchozí z okolních vesnic. Společnost má už 7 čajových zahrad: 4 v Darjeelingu, 2 v Assamu a 1 v Dooars. V Kalkatě, kde společnost sídlí, bylo vytvořeno na 340 stálých pracovních míst (z toho 160 pro ženy) při zpracování a balení čaje k exportu.

 

Příprava: sáček v šálku zalijte vodou o teplotě 70 °C (po uvaření ponechte asi 15 minut chladnout) a nechte asi 2 min. vyluhovat. 

Složení: bio zelený čaj Ceylon (60 %), bio zelený čaj Darjeeling (40 %).

Doplňkové parametry

Kategorie: Zelený čaj porcovaný
Hmotnost: 0.083 kg
Bezlepkové: ano
Bio: ano
Hmotnost: 48 g
Vegan: ano
Bio EU: Eko zemědělství dle norem EU
Fairtrade: Certifikace Fairtrade

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole:
Nutriční údaje
Průměrné výživové hodnoty ve 100 g výrobku: