Zrnková výběrová káva Las Lajas z Kostariky, mikrolot, 200 g

Kód: LO223472
Tip Bez lepku Vegan
315 Kč 281 Kč bez DPH 1 575 Kč / 1 kg
Vyprodáno

Ohromující káva arabika s vysokým cuppingovým skóre 87 bodů SCA od sopky Poás zpracovaná metodou černého medu s vůní malin a černého rybízu a plným tělem.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Naprosto výjimečná káva arabika z nejstarší kávové oblasti Kostariky - Valle central, tedy Centrálního či Středního údolí, které se nachází mezi pohořími Cordillera de Talamanca a Cordillera Central. Farma Las Lajas navíc těží z blízkosti sopek Poás, Barva a Irazu, které kávovníkům poskytly bohatou a úrodnou sopečnou půdu.

Pěstitelé kávy Oscar a Francisca Chacon se k tomu rozhodli pěstovat kávu v rámci agrolesnictví a byli mezi prvními v celé Střední Americe, kteří rozvinuli výjimečný posklizňový přírodní proces "černého medu". Zpracování kávy tzv. medovou cestou a její dělení na Žlutý med (Yellow Honey), Červený med (Red Honey) a Černý med (Black Honey) přitom Kostariku proslavilo a je pro ní dnes až symbolické.

Skvělá káva jako černý med

Při medové metodě se třešně zbavují slupky, ale část dužiny se ponechává na zrnech, která jsou pak slizká a sladká - proto metoda Honey. Následuje sušení, při kterém se zrna musí pravidelně otáčet. Je to složitá technika náročná na správné provedení každého kroku.
Už zmíněné "barevné" varianty medové metody závisí na množství dužiny, které zůstává na zrnech. Cukry v dužině totiž postupně hnědnou jako med, a tak čím více dužiny, tím tmavší jsou zrna na konci sušení. Černý med je nejtmavší a nejdražší barvou, sušení totiž trvá nejdéle, nejméně 2 týdny, a nejintenzivněji rozvíjí aroma červených plodů a sladkost. 

Káva vypěstovaná jen v omezeném množství

Micro lot či mikrolot nebo mikro lot je káva sklizená jen v omezeném množství s velmi vysokou kvalitou, která má jasně charakterizovaný původ a detailně vypracovaný chuťový profil. Pěstitelé této kávy se své plodině věnují s největší láskou a péčí a už od roku 2009 jsou jejich kávy pravidelně vybírány do soutěží profesionálních baristů. Takové kávy, kterých se může sesbírat třeba jen pár pytlů z celé sklizně, jsou obrazem konkrétní kávové zahrady, její půdy, mikroklimatu a nadmořské výšky. Kávové mikroloty proto patří k těm nejexkluzivnějším delikatesám milovníků kávy po celém světě.

Tuto kávu tvoří odrůdy arabiky Villa Sarchi a Catuaï z nadmořské výšky 1300-1500 m n. m. Sklizeň probíhá obvykle od prosince do února. Po ruční sklizni v plné zralosti třešní se káva zpracovává medovou metodou a v pražírně Lobodis ve Francii se pak kávová zrna praží tradičním způsobem na středně tmavou barvu při průměrné teplotě 223 °C.  

Charakteristika kávy

La Cafeterie používá k hodnocení kávy mezinárodní degustační protokol SCA (Specialty Coffee Association), který tuto kávu řadí mezi skutečně speciální výběrové kávy s cuppingovým skóre více než 87 bodů ze 100. První hranice pro výběrové kávy je přitom už 80 bodů a druhá 85 bodů. Tato káva je tedy opravdu velmi vzácná a zaslouží si vaší pozornost. Káva je ohromující s překvapivě intenzivní vůní malin a černého rybízu a plným kořeněným tělem s medovým charakterem. 

Chcete-li plně ocenit všechny vrstvy chuti této kávy, doporučujeme přípravu v kafetieru, čili french pressu, nebo dripu (např. Hario V60) či jiném filtru. Použitá demineralizovaná voda by měla mít 90-94 °C. 

Transparentní fair trade partnerství

Partnerem při nákupu této kávy je nám Sustainable Trading Coffee (STC), rodinný podnik na vývoz kávy se sídlem v nedalekém San José v Kostarice. Jeho zakladatel Sébastien Lafaye dlouhodobě pracuje s pěstiteli kávy a s maximální transparentností je propojuje s pražírnami kávy ve světě. Na druhé straně oceánu pak spolupracujeme s EFICO, belgickým rodinným podnikem, který jako první evropský dovozce podepsal Globální dohodu OSN, která hájí 10 univerzálních etických zásad v oblasti lidských práv, pracovních práv, životního prostředí a udržitelného rozvoje. EFICO založil i nadaci, která pěstitele kávy ve světě podporuje ještě jiným způsobem. Právě taková partnerství umožňují dovážet i menší množství kávy s podporou fair trade principů na každé úrovni obchodu.

 
Složení: zrnková káva arabica 100 %.

Doplňkové parametry

Kategorie: Zrnková káva
Hmotnost: 0.235 kg
Bezlepkové: ano
Bio: ne
Hmotnost: 200 g
Vegan: ano
Lobodis: Fair trade garance Lobodis

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole:
Nutriční údaje
Průměrné výživové hodnoty ve 100 g výrobku: