Bio hořká čokoláda s kousky kakaových bobů, vyrobená v Ghaně, 80 g

Kód: FA630482
Bez lepku Vegan Bio
79 Kč 69 Kč bez DPH 99 Kč / 100 g
Skladem (>10 ks)

Fantastická hořká čokoláda se 70 % prvotřídního bio kakaa posypaná drcenými kakaovými boby. Kompletně vyrobená v nově vybudované čokoládovně na solární pohon v Ghaně.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Parádní hořká čokoláda se 70 % toho nejlepšího ghanského bio kakaa vypěstovaného v Ghaně. Zde se také kakao zpracovává a vyrábí se z něj celá tabulka čokolády včetně obalu. Čokoládu na povrchu zdobí kousky kakaových bobů, ze kterých byla vyrobena. To jí dodává nevšednosti, křupavosti i vizuální zajímavosti. Klasická 70% receptura se surovým třtinovým cukrem obohacená o křupavé kousky kakaových bobů; bez geneticky modifikovaných organismů, náhradních tuků a bez emulgátorů. Výroba této čokolády v Ghaně je CO2 neutrální.

Použité kakao s certifikací ekologického zemědělství (bio/organic) je v Ghaně zcela mimořádné. Běžně se exportuje jen konvenční a ve velmi nízké kvalitě kvůli nízké ceně, kterou nastavili velcí zpracovatelé. Toto kakao však pěstuje na 1400 drobných zemědělců kooperativy Yayra Glover v regionech Suhum a Volta, kteří se pro zvýšení biodiverzity starají také o kokosové palmy.

Koupí této čokolády naopak zásadním způsobem zvyšujete příjem místních pracovníků i jejich přístup ke vzdělání a zdravotní péči. Přestože ze západní Afriky pochází 70 % kakaa obchodovaného na světě, vyrábí se zde jen 1 % čokolády. Přesunem výroby do země původu tak přidanou hodnotu vracíte zpět místním lidem a mluvíme už o "super-fair" přístupu.

Bio hořká čokoláda vyrobená v Ghaně jako vzor fair trade

Čokolády fairafric jsou něčím velmi výjimečným a nám je velkou ctí být jejich exkluzivním dovozcem do České republiky. Fairafric je ukázkový model, jak by měla vypadat fair trade produkce potravin, a znamená skutečnou změnu. Celých 70 % kakaa, které se na světě vyváží ze zemí svého původu, pochází z Afriky, ovšem ani ne 1 % čokolád je v Africe také vyrobeno. Pěstitelé mnohdy ani neznají produkt, pro který své kakao pěstují.

Čokolády fairafric se však kompletně vyrábí v Ghaně, a to od samotných kakaových bobů, až po finální tabulku čokolády. Celý proces výroby je tak odpovědností producentů a projekt zajišťuje také kvalifikované pracovní příležitosti mimo zemědělství. Mimoto místním lidem přináší 5x větší výnos, než když exportují jen surové kakaové boby do Evropy. Odměny producentů jsou také zhruba 3x vyšší, než garantuje certifikace Fairtrade, a 6x vyšší, než při kontroverzní certifikaci UTZ.

Fair trade čokolády fairafric znamenají skutečnou změnu

Společnost fairafric byla založena v roce 2016 po úspěšné crowfundingové kampani v Německu a má zde jen 6 zaměstnanců. Naproti tomu v Ghaně mají podíl na společnosti místní pěstitelé kakaa, z nichž 71 % tvoří ženy. Samozřejmostí jsou školení o udržitelném zemědělství s cílem odpovědně zvyšovat produkci a kvalitu místních kakaových bobů. Díky vyšším příjmům také stále více dětí a mladých získává přístup k vyššímu vzdělání a zdravotní péči. Veškerá produkce a výroba probíhá v Ghaně, z Německa je řízen pouze prodej a logistika projektu. Čokolády fairafric už tak ochutnali lidé v min. 78 zemích světa.

Čokoládovna Niche Cocoa stojí ve městě Tema, asi 25 km od ghanského hlavního města Accra. Má zhruba 300 zaměstnanců, jejichž nástupní plat je 6,4x vyšší, než minimální mzda v Ghaně. Zajišťuje bezplatnou zdravotní péči, zaměstnance školí v první pomoci a má vlastní penzijní program. Pracovní týden má 36 hodin a případné přesčasy jsou placené (nezapomínejme, že Ghana je tropický stát ležící jen kousek od rovníku). Produkce je uhlíkově neutrální.

Složení: bio kakaová hmota, bio surový třtinový cukr, bio kakaové máslo, bio drcené kakaové boby. Obsah kakaa min. 70 %. Může obsahovat stopy mléka, arašídů a ořechů.

Energetická hodnota: 2461 kJ/594 kcal
 Tuky: 46,6 g
      z toho nasycené mastné kyseliny: 29,4 g
 Sacharidy: 28,3 g
      z toho cukry: 25,1 g
 Bílkoviny: 8,8 g
 Sůl: 0,04 g

 

Doplňkové parametry

Kategorie: Hořká čokoláda
Hmotnost: 0.09 kg
Bezlepkové: ano
Bio: ano
Druh čokolády: hořká
Hmotnost: 80 g
Obsah kakaové sušiny: 70 %
Vegan: ano
Bio EU: Eko zemědělství dle norem EU
Fairafric: Fair trade garance Fairafric

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole:
Nutriční údaje
Průměrné výživové hodnoty ve 100 g výrobku: