Mlýnek s kořením Chakalaka z Jižní Afriky, 45 g

Kód: TT341523
Bez lepku Vegan
114 Kč 102 Kč bez DPH 253 Kč / 100 g
Skladem (>10 ks)

Vynikající a velmi oblíbená africká příchuť mořské soli, chilli, česneku, citrusů a bylinek. Ideální jako stolní koření ke grilovanému masu, krevetám a zelenině.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Směs koření Chakalaka v mlýnku je nádhernou aromatickou jihoafrickou chuťovou alchymií - slané koření s trochou chilli a lehkou chutí kari, která i když až v závěru, vytváří příval zájmu a zvědavosti. Aroma je krásně teplé s tóny hořčice a lístků kari. Koření Soweto je pestrá nádhera k vaření a ještě více jako stolní koření pro rychlou podporu chutí jídla.

Když měsíc zapadal nad Soutpansbergem, řekl mi přítel, že nejlepší Chakalaku dělají horníci ze Zlatého útesu (Gold Reef). Než se vydají na noční radovánky, připravují si zeleninový guláš s často velkým množstvím chilli. Pak spiklenecky zašeptal, že dobře namíchaná Chakalaka okamžitě vyléčí účinek, který má na muže příliš mnoho alkoholu.

Pohoří Soutpansberg na severu Jižní Afriky je pojmenované po solné pánvi Venda, která se nachází na jejím západním konci, a je součástí biosférické rezervace UNESCO. Jeho současný název "Tha vhani ya muno" v afrikánštině znamená "hora soli". 
Druhý název koření, Soweto, odkazuje na zkratku anglického South Western Townships, tedy Jihozápadní městské obvody. Jde o předměstí největšího jihoafrického města Johannesburgu, které vzniklo jako ghetto pro domorodce a dodnes zde žijí téměř výhradně černí Zuluové, Sothové či Xhosové. Bydlel zde i Nelson Mandela a Desmond Tutu, nositelné Nobelovy ceny míru.

Směs koření Soweto Chakalaka je fantastické se zeleninou - rajčaty, paprikou, lilkem, dýněmi, mrkví, fazolemi, kukuřicí, zelím a asijskou zeleninou - restovanou, pečenou, dušenou, grilovanou i smaženou. Skvělá je i na bramborách v sendvičích se zeleninou či vaječným salátem. 

Mlýnek s fair trade kořením Chakalaka zdobí tradiční ručně vyrobená africká ozdoba či panenka ze sušených stébel a barevných korálků. Tu dodává společnost Cape Mental Health Society, která poskytuje práci pro lidi s mentálním postižením v okolí Kapského Města v Jižní Africe. Certifikovaný kvalitní plastový mlýnek navíc umožňuje nastavit různou hrubost mletí a jeho skleněnou nádobu můžete plnit opakovaně. Vyrobeno, tištěno, sestaveno i plněno v Jihoafrické republice, odkud jsme ho pro vás přivezli bez prostředníků přímo od fair trade producenta.

Nemelte nad párou (nebezpečí zvlhnutí obsahu) a zejména ozdobu uchovávejte mimo dosah malých dětí.

Fair trade směs koření v mlýnku z Jihoafrické republiky

Cílem jihoafrické organizace spravedlivého obchodu Turqle Trading je vytvářet pracovní místa a exportovat zboží s přidanou hodnotou. Je samostatnou obchodní společností, která funguje zásadně dle principů fair trade. Pracuje s více než 10 nezávislými skupinami producentů o celkem 500 stálých zaměstnancích, z nichž 70 % tvoří ženy. Věnují se jak pracím pro nekvalifikované, tak zejména pěstování surovin, jejich zpracování a výrobě i balení finálních výrobků. Společnost tak vytváří udržitelná pracovní místa a svým dílem přispívá ke zlepšení životních podmínek místních lidí. Pomocí cílených vzdělávacích a školících programů pak místním ukazuje perspektivy, jak se i oni mohou uživit vlastní prací.

Potřebné suroviny se snaží nakupovat od místních dodavatelů, ale až produkce finálních výrobků je tím významným krokem, který lidem přináší více pracovních příležitostí včetně té kvalifikované a snižuje závislost pěstitelů na prostém vývozu surovin do zahraničí. Turqle Trading nabízí pěstitelům až 50% předfinancování produkce, aby si ti drobní mohli nakoupit osivo, půdu či jiné potřeby, a 5 % příjmů investuje do rozvojových a sociálních projektů prospěšných celé komunitě. Od roku 2003 také Turqle věnuje 2,5 % z obratu na účet Fair Trade Trust, který financuje vzdělávání pracovníků a jejich rodin v dílnách připravující produkty Ukuva a Cape Treasures. To mimo jiné znamená, že každý rok získá příspěvek na školné více než 200 dětí.

Složení: semínka koriandru (21 %), mořská sůl Khoisan (15 %), kmín, česnek, černý pepř celý, semínka fenyklu, skořice, zázvor, cibule (5 %), chilli (5 %), hřebíček, žlutá a hnědá semínka HOŘČICE (3+3 %), pískavice řecké seno, bobkové listy, kurkumový olej, kari listy, zázvorový olej. Vhodné pro vegany.

Doplňkové parametry

Kategorie: Fair trade koření a mořská sůl
Hmotnost: 0.19 kg
Bezlepkové: ano
Bio: ne
Hmotnost: 45 g
Vegan: ano
WFTO: Garance World Fair Trade Organization

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole:
Nutriční údaje
Průměrné výživové hodnoty ve 100 g výrobku: