Bio sušené mango z Burkiny Faso, 100 g

Kód: EZ974237
Bez lepku Vegan Bio
110 Kč 98 Kč bez DPH 110 Kč / 100 g
Vyprodáno

Jen ručně sklizené a zpracované uzrálé sušené mango bez přidaného cukru i síření z ekologického zemědělství chudé západoafrické Burkiny Faso.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Toto ručně sklizené a usušené mango je více než jen dotekem exotiky. Je plně uzrálé a nabité energií ze slunce v Burkině Faso na západě Afriky, jedné z nejchudších zemí planety. Drobní pěstitelé družstva Gebana ho pěstují dle zásad ekologického zemědělství a jeho lahodně ovocná chuť pro ně znamená díky spravedlivému obchodu vyhlídky na lepší budoucnost. Všechny pracovní kroky provádí ručně a nepřidávají cukr ani oxid siřičitý. Na první pohled si všimnete, že plátky sušeného manga mají sytou barvu a jsou nakrájené na drobnější kousky, aby mohly být dobře usušeny a obešly se bez konzervantů.

Sušené plátky fair trade bio manga od Gebana Burkina Faso

Historie Gebany sahá až do 70. let 20. století, kdy skupina "banánových žen" ve Švýcarsku začala vzdělávat spotřebitele o nespravedlivých pracovních podmínkách při produkci banánů. V roce 1998 založily společnost Gerechter Bananen handel – Gebana AG a začaly dovážet fair trade banány z Nikaraguy. V roce 2006 pak založily společnost Gebana Burkina Faso se sídlem v Bobo Dioulasso na západě země s jedním místním zaměstnancem. Dnes firma zaměstnává 85 lidí, z nichž 31 jsou ženy a 650 převážně žen pracuje sezónně 8 měsíců v roce na sklizni a zpracování kešu oříšků a manga v této velmi chudé západoafrické zemi.

Úkolem organizace je především podpora ekologického zemědělství a export jeho plodin, vytváření pracovních míst za spravedlivých podmínek a další vzdělávání výrobců. Jen v roce 2019 Gebana Burkina Faso vyškolila 3 500 rolníků v metodách udržitelného pěstování a v roce 2022 je plánována stavba závodu na zpracování kešu ořechů. Tím se vytvoří další kapacity a pracovní místa. 

První projekty sušeného ovoce v Burkině Faso byly zahájeny za vlády Sankara (1983-87), která se cítila oddána marginalizované populaci a zahájila mnoho programů pro zajištění potravin. V následujících letech však masivní pěstování bavlny vytvořilo velké monokultury, které vedly k odlesňování a dezertifikaci země. Ekologické zemědělství tak představuje nejen ekonomickou alternativu, ale i účinný prostředek k podpoře ekologického povědomí lidí.
Zpracovávání potravin je v Burkině Faso tradičně ženskou prací a mango je v zemi rozšířené. 50 % úrody však běžně hnilo pod stromy, protože trh nevytvářel dostatečnou poptávku.

Gebana Burkina Faso si dala za úkol tento potenciál využít a dnes pracuje přímo se třemi družstvy s celkem 2500 členy na jihozápadě země. Vedle toho spolupracuje ještě s dalšími 45 místními zpracovateli a 3000 výrobců. Organizace je předním zpracovatelem a vývozcem organického a fair trade sušeného manga z Burkiny Faso. Je považována také za průkopníka ve zpracování, které provádí ručně po velkou část roku a převážně ženami. Byl vyvinut systém pro zajištění a kontrolu kvality a export produkce výhradně lodí pro snížení dopadu na životní prostředí.

Při zpracování skořápek kešu ořechů se používají pece a k sušení manga plynové sušičky, protože mango se sklízí v období dešťů. V rámci partnerského projektu se však už vyvíjí sušící systém s tepelným čerpadlem, aby se mohlo od plynu upustit. Organizace také udržuje kontakt se společností SETRAPAL v Togu, která se zabývá zpracováním organického ananasu. 

Složení: bio sušené mango 100 %. Může obsahovat stopy ořechů a arašídů. Baleno v ochranné atmosféře. Po otevření spotřebujte co nejdříve.

Energetická hodnota: 1425 kJ/337 kcal
 Tuky: 1,2 g
      z toho nasycené mastné kyseliny: 0,3 g
 Sacharidy: 70 g
      z toho cukry: 56 g
 Bílkoviny: 3,4 g
 Sůl: 0 g

Doplňkové parametry

Kategorie: Sušené ovoce a oříšky
Hmotnost: 0.112 kg
Bezlepkové: ano
Bio: ano
Hmotnost: 100 g
Vegan: ano
Bio EU: Eko zemědělství dle norem EU
Fairtrade: Certifikace Fairtrade

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole:
Nutriční údaje
Průměrné výživové hodnoty ve 100 g výrobku: